VJEČNI PEHISTI

Najtužnija utakmica u historiji reprezentacije BiH: Nedostajao je samo jedan gol

Računica je bila jasna - pobjedom naši momci idu na Euro

Gol Bolića. Screenshot

Danijal Hadzovic

23.3.2024

Bosna i Hercegovina u četvrtak je i po peti put ispala iz baraža, ovaj put za Evropsko prvenstvo, izgubivši u nesretnoj završnici 2:1 od Ukrajinaca koji su u svega tri minute uspjeli napraviti preokret.

Na ovaj način po ko zna koji put ponavlja se već viđen scenarij da naša zemlja dođe na korak od uspjeha, ali u konačnici kiksa.

Brojni su bolni porazi u našoj fudbalskoj historiji, kada smo bili na korak do cilja, da bi se onda u odlučujućoj utakmici sve srušilo.

Grozno smo počeli

Za sve navijače nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine 11. oktobar 2003. godine ostao je u sjećanju po utakmici u kojoj nas je samo jedan pogodak dijelio od plasmana na Euro 2004. godine. No, malo se kod nadao da će to išta više od još jednih fatalno neuspješnih kvalifikacija.

Naša reprezentacija je kvalifikacije za Euro 2004. godine otvorila domaćim porazom na Koševu od Rumunije rezultatom 3:0, a potom i od Norveške u gostima sa 2:0.

Bosanskohercegovačka javnost je već otpisala našu selekciju, a izabranici Blaža Sliškovića velike nade nisu ulijevali nakon pobjede nad slabašnim Luksemburgom kući sa 2:0. No, onda je stigla senzacionalna pobjeda u Kopenhagenu nad Danskom rezultatom 2:0, a strijelci su bili Sergej Barbarez i Elvir Baljić

Uslijedio je poraz u Rumuniji 2:0 i činilo se da je kvalifikacijama došao kraj. No, uslijedile su dvije pobjede od po 1:0 nad Norveškom i Luksemburgom, a s obzirom da ni naši suparnici u grupi nisu briljirali i da su jedni drugima oduzimali bodove, BiH je i pored ne tako dobrih rezultata došla u priliku da kao prvoplasirana ode na Evropsko prvenstvo.

Naši momci su u posljednjem kolu na Koševu protiv Danske dobili priliku direktno se plasirati na Euro u Portugal.

Krcat stadion

Tog 11. oktobra 2003. godine najveći bosanskohercegovački stadion je bio krcat, svih 35.000 ulaznica je rasprodato i sve je bilo spremno za spektakl.

Računica je bila jasna - pobjedom naši momci idu na Euro, a u preostala dva ishoda znače kraj s obzirom da je Rumunija, koja je odigrala sve susrete imala 14, baš kao i Danska, a naša selekcija 12 bodova.

Hladan tuš našim momcima priredio je Martin Jorgensen u 12. minuti kada je šutirao iz prve iskosa sa lijeve strane i matirao Kenana Hasagića koji je, složit će se svi, morao bolje intervenisati.

U 39. minuti Koševo je proključalo. Hasan Salihamidžić je primio loptu na desnoj strani, uputio fenomenalan centaršut, a Elvir Bolić je nakon nebeskog skoka između danskih gorostasa matirao Tomasa Sorensena (Thomas Sorensen) za 1:1.

Naši momci su pokušavali na sve načine doći do gola vrijednog odlaska na Euro, no danska odbrana je bila neprobojna. Nije im pomoglo ni isključenje prgavog Tomasa (Thomasa Gravesena) u samom finišu meča, te je 35.000 ljudi uplakano napustilo Koševo.

Danska je otišla direktno na Euro, u baraž drugoplasirana Norveška koja je pobijedila posljednjeplasirani Luksemburg, Rumunija je završila na trećem, a BiH na četvrtom mjestu.

S ovim rezultatom otišlo se na poluvrijeme, a svi su bili sigurni da će BiH u drugom poluvremenu doći do željene pobjedi.