VELIKA KARIJERA

Skakačka legenda u šestoj deceniji života ponovo na zaletištu Svjetskog kupa

Kasai je danas u domaćem Saporu nastupio u kvalifikacijama, ali nažalost zauzeo je 51. mjesto

Kasai: Apsolutni rekorder u skijaškim skokovima. Twitter

N. R.

20.1.2023

Neponovljiva legenda skijaških skokova Noriaki Kasai, nastupio je u kvalifikacijama na zaletištu u Saporu u Svjetskom kupu skijaških skokova.

Ne bi tu ništa neobično bilo da Japanacu nije 50. godina. Legendarni Kasai ima 569 nastupa na Svjetskim kupovima, tri Olimpijske medalje, sedam sa svjetskih prvenstava skijaša-skakača i zlatom sa Svjetskog prvenstva u skijaškim skokovima iz 1992. godine.

Posljednji put Kasai je na Svjetskom kupu skakao prije dvije godine, ali zacrtao je ciljeve koje želi da ostvari, iako sljedeće godine slavi 51. rođendan.

Ta brojka ga ne spriječava da postane aposlutni Ginisov rekorder sa 600 spuštanja.

- Dosad sam ih skupio 569, a želim ih 600. Cilj za ovu sezonu je vratiti se u Svjetski kup - izjavio je Noriaki.

Kasai je nastupao na olimpijskim igrama nevjerovatnih osam puta, a najbolji plasman u Svjetskom kupu su mu treća mjesta u ukupnom plasmanu u sezoni 1992/93. i 1988/89. Dva puta je bio drugi na novogodišnjoj turneji.

Kasai je danas u domaćem Saporu nastupio u kvalifikacijama, ali nažalost zauzeo je 51. mjesto i nije se plasirao u finalnu seriju među 50 najboljih takmičara.