VIJESTI

PROBLEMI 500 Novotravničana radi nacrno, bez prijave

Alarmantne brojke Službe za zapošljavanje

D. PUCAR

12.4.2016

Uprkos čestim inspekcijama s kantonalnog i federalnog nivoa, broj radnika koji rade nacrno posljednjih godina ne opada. 

Samo u Novom Travniku, kako kaže Ekrem Hajrić, šef tamošnje službe za zapošljavanje, posljednjih nekoliko godina broj onih koji rade nacrno kreće se oko 500. 

Zakonsko rješenje

- Uspoređujući sa 2014. godinom, procjenjujemo da nije došlo ni do povećanja ni do smanjenja zaposlenih nacrno, pa tako smatramo da oko 500 osoba radi neprijavljeno - rekao je Hajrić, koji je već i ranije upozoravao da trenutna zakonska rješenja ne idu naruku radnicima, odnosno da u praksi, umjesto da zaštite radnike, postižu suprotan efekt. 

Faktički, zakon nalaže kažnjavanje radnika uhvaćenih u radu nacrno i njihovo brisanje iz evidencije nezaposlenih osoba.

Ukidanje prava

- Mi, prema zakonu, moramo radnike koji su zatečeni u radu nacrno skinuti s liste nezaposlenih osoba i ukinuti im pripadajuća prava. Za zakon takvi su radnici zaposleni i jednostavno ih moramo brisati - rekao je Hajrić. 

Odjave i prijave

Jedan od problema je, kaže Hajrić, i kontrola prijavljivanja osoba zatečenih u radu nacrno. 

- Dok se inspekcijski nalaz napravi, osobe uhvaćene u radu nacrno odmah dođu i odjave se iz evidencije kao zaposlene. Možda ih poslodavac i prijavi, to je teško pratiti, ali nakon nekoliko sedmica ili mjeseci, takve osobe se vrate nama na evidenciju i mi ih tretiramo kao da se prvi put prijavljuju -  kazao je Hajrić.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.