BIH

Tešanjski moćnici ne poštuju ni zakon ni pravdu

Općina sprečava izvršenje presude Ustavnog suda

C. UDOVIČIĆ

19.8.2014

 

Presuda Ustavnog suda BiH kojom se naređuje rušenje bespravno izgrađenog objekta Saliha Ćorića u Jelahu ni jučer nije provedena!

Općinski sud Tešanj za jučer zakazao rušenje, ali se ono ni u četvrtom pokušaju nije dogodilo. Izvršenje sudske odluke je, kao i prethodni put, odgođeno iz sigurnosnih razloga jer su Ćorići na balkonu spornog objekta prijetili da će se dići uzrak plinskim bocama i Molotovljevim koktelima.

Trošenje novca

Ostvarila se tako prijetnja predsjedavajućeg Općinskog vijeća Tešanj Fuad Šišić (SDA), koji je još prije nekoliko mjeseci diskretno došapnuo jednoj vijećnici u OV Tešanj da Ćorićeva zgrada neće biti porušena „dok god je on predsjednik OV Tešanj"!

- Ne razumijem kako je Općinski sud ponovo dozvolio ismijavanje, jer je na doslovce isti način kao i u prethodnom (trećem) pokušaju spriječena implementacija sudskih presuda. Zar se nije moglo pripremiti za moguće scenarije, pogotovo zbog toga što su se sada angažirali ogromni državni resursi, počevši od vatrogasaca preko Hitne pomoći i "Elektrodistribucije", pa sve do specijalne Sudske policije? Neko valjda treba odgovarati za nepotrebno trošenje budžetskog novca - kaže Muhamed Đonlagić, čija je apelacija usvojena na Ustavnom sudu BiH.

Đonlagić sumnja da je u opstrukciju izvršenja odluke Ustavnog suda BiH uključena i firma koja je trebala izvoditi radove na rušenju objekta „Tans-putevi" iz Doboj-Juga.

Tajni sastanak

Upravo zbog činjenice, tvrdi Đonlagić, što je ta firma još prije termina za početak rušenja obavijestila Sud da se povlači iz procesa uklanjanja Ćorićevog objekta iz sigurnosnih razloga „za svoje radnike i ostale građane", bez obzira na to što takvu procjenu može donijeti samo Sud.

Osim toga, tvrdi Đonlagić, predstavnik te firme Sabahudun Sinanović Hudo tajno se sastajao s Ćorićima, dakle, s ljudima kojima je trebao porušiti kuću.

- Da li je tu bilo neke trgovine, procijenite sami - zaključuje Đonlagić.
                                                                        

Mehmedovićeva ekipa za blokadu

 

Mehmedović: Predsjednik SDA Tešanj

- Ako pažljivo posložite sve sličice u ovom mozaiku, primijetit ćete da je više ljudi uključeno u opstrukciju odluke Ustavnog suda BiH. Predsjedavajući Općinskog vijeća Tešanj Fuad Šišić strahovito se boji ponovnog krivičnog gonjenja u ovom slučaju. Sudski progon može se dogoditi i aktuelnom SDA-ovom načelniku Suadu Huskiću, koji je zapravo Šišićeva marioneta.

Obojica su članovi Općinske organizacije SDA Tešanj, čiji je predsjednik Šemsudin Mehmedović aktuelni poslanik u Parlamentarnoj skupštini BiH, a Sabahudin Sinanović Hudo gotovo dvije decenije bio je njegov tjelohranitelj. Sutkinja Besima Ajanović i predsjednik Općinskog suda Tešanj Zdravko Popović ažurni su onoliko koliko su ažurni: uskoro će proteći dvije godine od donošenja presude Ustavnog suda, a bili su je dužni izvršiti u roku od tri mjeseca. Sve sam ovo analizirao sa svojim pravnim timom i sumnjam da ovdje ima elemenata organiziranog kriminala - kategoričan je Muhamed Đonlagić.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.