Oko 30 predstavnika Srpskog narodnog vijeća iz Hrvatske posjetli su danas Memorijalni centar Poročare. Oni su se sastali sa majkama Srebrenice. Ovom prilikom pogledali su film o stradanju Srebreničana 1995. godine. Takođe posjetili su Dokumentacioni centar i položili cvijeće na spomen obilježje, prenose "Prijatelji Srebrenice".
Predstavnici Srpskog narodnog vijeća Zagreba istakli su da su ovom posjetom imali mnogo toga da nauče.
- Vrlo često se suočavamo sa situacijom da nam je teško komemoritati. Teško nam je sjećati se, nemamo presude za ratne zločine, ne osjećamo dovoljnu empatiju od strane drugih ljudi i malo ljudi razumije stradanje drugih, istakla je Aneta Lalić, vođa odjeljenja za kulturu Srpskog narodnog vijeća iz Zagreba.
Ovu grupu čine umjetnici, reditelji, novinari, svi oni će i u svom budućem radu prenijeti pravu poruku iz Potočara.
- Želim da se nikada više ovako nešto nikada nikome ne dogodi, duboko sam diruta, kaže Željka Jelavić, predstavnik Centra za suočavanje sa prošlošću.
Za majke Srebrenice ove posjete mnogo znače. One su i danas iskazale nezadovoljstvo što se zločinci ne kažnjavaju i što se nagrađuju time što im se i određene kazne skraćuju.
- Za ove majke koje dvadeset godina pate i tragaju za istinom za koščicama a da sud donosi takve mizerne presude to je ubitačno za porodice, kaže Zumra Šehomerović, potpredsjednica Pokreta majki enklava Srebrenica i Žepa.
Srpsko Narodno vijeće iz Hrvatske posjetilo je i Dokumentacioni centar u Poročarima. Na spomen obilježje položili su cvijeće i odali počast žrtvama genocida.
