Federalni ministar unutrašnjih poslova Aljoša Čampara (SDA) nervozno je odmahivao glavom na ovosedmičnoj konferenciji za novinare premijera FBiH Fadila Novalića (SDA), upriličenoj nakon sjednice Vlade, koja je dovela do raspada federalne koalicije.
Čampara, koji je prisustvovao pressu, bio je zajedno s novinarima svjedok nekoliko krupnih kikseva Novalića, koji je muku mučio da javnosti objasni zašto su SDA i HDZ u pravu kada su donijeli spornu uredbu o imenovanjima u javnim preduzećima.
I dok je Novalić, govoreći o upravljanju preduzećima spominjao partnere, Čampara ga je sa strane poluglasno ispravljao. “Vlada, vlada, a ne partneri”, dobacivao mu je Čampara.
Nedugo nakon toga, prvi čovjek FMUP-a odustao je pomagati Novaliću, pogotovo kada je ovaj u kontekstu imenovanja na primjeru “Aluminija” rekao da “komisiju za ovo preduzeće treba da čine tri člana iz HDZ-a, jedan iz DF-a, itd”. Čampara je tada samo odmahivao glavom, jer su novinari primijetili da je Novalić upravo iznio klasični primjer političkog upravljanja preduzećima.
