BIH

Vlasti priznaju da se miješaju u rad pravosuđa

Šta se navodi u dokumentu Vijeća ministara koji je poslan u Brisel

A. DUČIĆ

18.8.2015

Nakon što je od Vijeća ministara BiH dobila nacrte planskih dokumenata za sektore unutrašnjih poslova, javne uprave te pravde, Direkcija za evropske integracije ih je, s ciljem dobivanja sredstava iz pretpristupnih fondova, proslijedila Evropskoj komisiji. Naš list došao je do ovih dokumenata, od kojih je najzanimljiviji onaj koji se odnosi na pravdu i osnovna prava. Zanimljivo je da se u ovom dokumentu, koji su izradile bh. institucije, priznaje da je na sceni političko miješanje u pravosuđe!

Slabost sistema

Slabost pravosudnog sistema se elaborira kroz neadekvatan odabir kadrova, pogotovo kada je riječ o sudijama i tužiocima, zatim nedostatak strateškog planiranja, nejasnu podjelu nadležnosti između tijela osnovanih radi borbe protiv korupcije. Posebna pažnja u dokumentu se daje Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) BiH, odnosno Uredu disciplinskog tužioca.

- Broj prijava podnesenih Uredu disciplinskog tužioca koje se odnose na lica koja obavljaju zvanične funkcije u sistemu pravosuđa, naročito tužioce, porastao je u posljednje dvije godine. U 2014. ovaj broj iznosio je 1.129. Vrijedi spomenuti i to da se broj disciplinskih predmeta otvorenih po službenoj dužnosti po isteku zastare povećao, a riječ je o 50 svih disciplinskih postupaka. Nedostaje adekvatnih disciplinskih kazni protiv ovakvih lica u slučaju dokazivanja krivice - kaže se u dokumentu.

dokument-pravosudje-brisel

Faksimil dijela izvještaja

Također, navodi se da Tužilaštvo BiH ima ukupno 22.909 otvorenih predmeta, a većina njih se odnosi na opći kriminal, ratne zločine i privredni kriminal, odnosno predmete stare čak i više od deset godina. Ističe se da je samo u protekle dvije godine ovom tužilaštvu podneseno čak 10.649 prijava, a od toga je pokrenuto 3.787 istraga.

Kada je riječ o borbi protiv korupcije, konstatira se da je bilo malo slučajeva pozitivnog ishoda u smislu poduzimanja koraka protiv počinilaca korupcije, a to su istraga, krivično gonjenje i presude, što se, istaknuto je, prelijeva na društvo u cjelini.

Slaba saradnja

O tome najbolje govore priloženi tabelarni prikazi iz kojih je vidljivo da je u 2014. godini od 1.607 evidentiranih pritužbi bilo 228 presuda.

- Razloga za brigu ima i kada je riječ o učinkovitosti i nezavisnosti agencija za provođenje zakona zbog prevelikog političkog miješanja u rad policije, patronata i korupcije. Slaba saradnja između agencija za provođenje zakona i pravosudnih organa ometa njihovu spremnost za borbu protiv korupcije, ekonomskog i organiziranog kriminala - zaključuje se u ovom dokumentu.

Podaci o učinkovitosti

  • 22.909 otvorenih predmeta u Tužilaštvu BiH
  • 1.607 evidentiranih pritužbi o korupciji
  • 228 presuda za koruptivna djela

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.