ŠOKANTNO

Bakirov Osmica radi kao penzioner

Osman Mehmedagić Osmica ispunio je još prije četiri mjeseca uslove da po sili zakona bude penzionisan. Podaci otkrivaju da već ima 40 godina, četiri mjeseca i 13 dana radnog staža

Miralem  Aščić
Piše: Miralem Aščić

11.5.2021

Mehmedagić i Izetbegović. Avaz

Direktor Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) BiH Osman Mehmedagić Osmica ispunio je još prije četiri mjeseca uslove da po sili zakone bude penzionisan, otkriva portal "Avaza".

Prema informacijama "Avaza" i dokumentaciji koju smo imali na uvid, Mehmedagić već ima 40 godina,  četiri mjeseca  i 13 dana radnog staža (uključujući i beneficirani radni staž), zvanično evidentiranog u Federalnom zavodu za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO/MIO).

Zakon o radu u institucijama BiH precizirao je da radni odnos po sili zakona prestaje kada zaposlenik napuni 40 godina staža osiguranja, bez obzira na godine živote. 


Nezakonita korist

To znači da je Bakirov direktor OSA-e trebao još prije četiri mjeseca biti penzionisan i o tome zvanično obavijestiti Federalni zavod za penzijsko i invalidsko osiguranje.

Tačnije, stručne službe OSA-e bile su obavezne podnijeti zahtjev za penzionisanje direktora Mehmedagića s napunjenih 40 godina staža, no to, po svemu sudeći, nije učinjeno. Na taj način Mehmedagić je za ova četiri mjeseca, koliko se kao penzioner nalazi na čelu OSA-e, stekao i nezakonitu imovinsku korist od skoro 20.000 KM.

Ovakvo postupanje direktora OSA-e razlog je i za novu istragu Tužilaštva BiH, koje ga već provjera za sumnjivu diplomu i zloupotrebu položaja u aferi "Sigurnosne provjere". Posao za Tužilaštvo jeste i ko mu je omogućio da nezakonito, nakon napunjenih 40 godina radnog staža, prima platu od skoro 5.000 KM i svjesno vrši zloupotrebu dužnosti. On je zaključno s krajem prošle godine na ime plaće za godinu dana zaradio 58.894 KM.

Dokumenti Federalnog zavodu za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO/MIO) otkrivaju da je Mehmedagić zasnovao radni odnos 1. novembra 1984. godine u tadašnjem Republičkom sekretarijatu za unutrašnje poslove BiH gdje se zadržao do aprila 1992.godine.


Šta kaže Bakir Izetbegović

Posao u Agenciji za istraživanje i dokumentaciju (AID) dobio je u decembru 1995.godine, u kojoj je radio do avgusta 2002. godine, nakon čega prelazi u Obavještajno-sigurnosnu agenciju.

Zvanično, 15. novembra 2015. godine imenovan je na četverogodišnji mandat direktora OSA-e, koji mu je istekao još 2019. Za to vrijeme, na ovoj funkciji nema ni validnu diplomu, a prije nekoliko mjeseci ostao je bez pristupa tajnim podacima, jer se protiv njega vodi krivični postupak i tri istrage.

Međutim, za Bakira Izetbegovića, njegovog političkog i dinastijskog šefa, zakoni očito ne važe. On je prošle sedmice, gostujući na NTV Igman izjavio:

 - Mehmedagić će ostati direktor i neće ga smijeniti dok sam ja tu.

Sada ostaje otvoreno pitanje da li će se kod primjene jasnih zakonskih odredbi više uvažavati politički stav i pokroviteljstvo Bakira Izetbegovića, ili ono što kaže Zakon o radu u institucijama BiH i što važi za sve građane ove države.



Hoće li Nikšić početi da radi svoj posao

Nakon ove informacije pitanje je i šta će poduzeti Nermin Nikšić, predsjednik Komisije za nadzor nad radom OSA-e. Sjednica ove Komisije, koja je zadužena da provjeri ispunjava li Mehmedagić uslove da dobije novi mandat nije održana već četiri mjeseca. 

Nikšić je o deblokadi rada Komisije razgovarao početkom marta s Zoranom Tegeltijom, predsjedavajućim Vijeća ministara i šefom Izvještajno-obavještajnog tijela, koje nadzire rad OSA-e, ali ova procedura nikada nije okončana. 

Od tada do danas nije održana nijedna Zajednička sjednica, niti su se sastali članovi Komisije.


Da li su za uslove o penzionisanju znali Tegeltija, Turković i Bevanda

Ovi šokantni podaci alarm su i za članove članove Izvještajno-obavještajnog tijela, koje je nadređeno OSA-i, a na čijem je čelu Zoran Tegeltija. Njegovi zamjenici su Vjekoslav Bevanda i Bisera Turković, koja je ispred SDA predložila da se Mehmedagiću produži mandat. 

Pitanje je ko je sve znao od članova da je Mehmedagić penzioner i kako je predložen na ovu funkciju, ako se znalo da je stekao sve uslove za penzionisanje.



Ima samo osnovu školu?

Podaci Tužilaštva, koji su u posjedu "Avaza" otkrivaju da, kada je u pitanju Mehmedagićevo školovanje za sada jedina nesporna isprava ona iz osnovne škole.  Naime, Srednja škola za električara koju je navodno završio ovjerena je fotokopija u Općini Centar 1994.godine, ali je riječ o duplikatu diplome.

Utvrđeno je da je upisao Pravni fakultet bez diplome Srednje škole i to s tri razreda. Fakultet koji je upisao u Banjoj Luci, upisao je krivotvorenim indeksom. Osim toga, utvrđeno je da je krivotvorio i diplomu Američkog univerziteta u Sarajevu. Zbog svega ovoga, prijeti mu nova optužnica.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.