SJEDNICA U TOKU

Vlada FBiH dala saglasnost na cijene uglja za termoelektrane

Za realizaciju i nadzor nad provođenjem ove odluke određuju se Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije i Federalno ministarstvo trgovine, svako u okviru svoje nadležnosti

Cijene uglja se diferenciraju u zavisnosti od kalorične vrijednosti uglja. arhiv

E. Ć.

16.12.2021

Vlada Federacije BiH donijela je Odluku o davanju saglasnosti na cijene uglja za termoelektrane. 

Ovom odlukom daje se saglasnost na zahtjev JP Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo, u kojem su priloženi zahtjevi sedam zavisnih društava rudnika uglja koji su u Koncernu JP Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo i na zahtjev društva Rudnici mrkog uglja „Banovići“ d.d. Banovići, za cijene uglja za termoelektrane, i to 5,64 KM/GJ za ugalj iz površinske eksploatacije i 6,00 KM/GJ za ugalj iz podzemne eksploatacije. 

Cijene uglja se diferenciraju u zavisnosti od kalorične vrijednosti uglja. Za realizaciju i nadzor nad provođenjem ove odluke određuju se Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije i Federalno ministarstvo trgovine, svako u okviru svoje nadležnosti.

U obrazloženju za donošenje Odluke navedeno je da je JP Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo podnijela zahtjev Federalnom ministarstvu trgovine i priložila zahtjeve: RU Kreka d.o.o. Tuzla, RMU Kakanj d.o.o. Kakanj, RMU Breza d.o.o. Breza, RMU Đurđevik d.o.o. Đurđevik, RMU Abid Lolić d.o.o. Travnik - Bila, RMU Zenica d.o.o. Zenica i RU Gračanica d.o.o. Gornji Vakuf-Uskoplje u kojima su navedeni i razlozi za traženo povećanje cijena uglja za termoelektrane. Zahtjev je podnijelo i društvo RMU Banovići.




Razmatrano povećanje cijene uglja za termoelektrane

Uprava JP Elektroprivreda BiH d.d. je razmatrala povećanje cijena uglja za termoelektrane i donijela zaključak kojim se obavezala da najkasnije do 03.12.2021 godine zatraži od Vlade FBiH saglasnost za izmjenu cijena uglja koji se isporučuje ovom javnom preduzeću. 

Nadzorni odbor Društva je jednoglasno donio zaključak da prihvata informaciju o provedenim pregovorima i zaključenom Sporazumom sa Samostalnim sindikatom radnika rudnika FBiH, te dao saglasnost na zahtjev za povećanje cijene uglja za termoelektrane.

U zahtjevu JP Elektroprivreda d.d. Sarajevo navedeno je da trenutna prosječna cijena nabavke toplinske vrijednosti uglja iznosi oko 4,9 KM/GJ, te bi u slučaju povećanja za 20 posto to značilo i povećanje cijene toplinske vrijednosti za oko 0,98 KM/GJ. Također, u zahtjevu je navedeno da se primjenom ovog povećanja cijene na očekivanu količinu nabavke dolazi do iznosa povećanja prosječnih godišnjih troškova eksploatacije uglja na oko 55 miliona KM.

U skladu s navedenim, JP Elektroprivreda BiH zatražila je saglasnost na povećanje cijena uglja na nivou osnovne cijene, i to sa 4,70 KM/GJ na 5,64 KM/GJ za ugalj iz površinske eksploatacije, te sa 5,00 KM/GJ na 6,00 KM/GJ za ugalj iz podzemne eksploatacije.

Uz zahtjev JP Elektroprivreda BiH dostavljeno je i mišljenje Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, kojim se uz detaljnu analizu, zahtjev smatra opravdanim.

490.000 KM za povećanje energetske efikasnosti

Vlada Federacije BiH donijela je dvije odluke o prijenosu nabavljenih sredstava krajnjim korisnicima u okviru projekata “Povećanje ulaganja u javne objekte s niskom emisijom ugljika u BiH 2018-2026.” u ukupnom iznosu od 202.323,01 KM uključujući PDV, te “Energetska efikasnost u BiH - dodatno finansiranje” u ukupnom iznosu od 286.762,15 KM s PDV-om.

Sredstva su namjenjena za građevinske radove na objektima javnog sektora iz oblasti obrazovanja, zdravstva i javne uprave u Federaciji BiH, a u skladu s reformskim opredjeljenjima povećanja energetske efikasnosti.

U obrazloženju prve Odluke navedeno je da je u Osnovnoj školi Drvar u Drvaru i Srednjoj školi Prozor u Prozor-Rami izvršena modernizacija kotlovnica, čime je osiguran bolji sistem grijanja i smanjena emisija štetnih plinova (CO2).

Druga Odluka odnose se na instalaciju opreme za mjerenje potrošnje toplinske energije, te vanjskih i unutrašnjih senzora temperature i vlažnosti u 39 objekata širom Federacije BiH, među kojima je 26 javnih obrazovnih ustanova, devet zdravstvenih ustanova, te Federalno ministarstvo pravde i Policijska akademija Sarajevo.

Projekti se realizuju u okviru Općeg sporazuma o pomoći između BiH i Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP), te Sporazuma o finansiranju s Međunarodnom bankom za obnovu i razvoj (EBRD).

Federalno ministarstvo prostornog uređenja zaduženo je da s krajnjim korisnicima sačini ugovor, u skladu sa instrukcijom, kojom se utvrđuje metodologija za prenos nabavljenih stalnih sredstava i izvršenih radova krajnjim korisnicima i podnošenje završnog izvještaja o završetku projekta.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.