PREDSJEDNIK HDZ-A

Čović: Podržat ću dokument iz Brisela, ali uz dvije male ispravke

Istovremeno, to bi za nas bilo od iznimne važnosti, a dalo bi dodatnu vrijednost samom tekstu, kazao je Čović

Čović: Prije dva tri dana saznao da će sastanak biti u čudnom formatu. Armin Durgut / Pixsell

Hina

13.6.2022

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović izjavio je danas kako će podržati dokument o kojem su se jučer saglasili predstavnici 12 parlamentarnih stranaka iz BiH, ali uz dvije dopune.

- Tokom dana predsjednik Čović će podržati jučerašnju izjavu s dodatkom dvije male ispravke, koji ne bi trebali predstavljati problem za uključivanje u izjavu. Istovremeno, to bi za nas bilo od iznimne važnosti, a dalo bi dodatnu vrijednost samom tekstu - navodi se iz krugova bliskih Čoviću, prenosi Hina.

Predstavnici 12 bošnjačkih i srpskih stranaka složili su se sinoć nakon sastanka s predsjednikom Evropskog vijeća Šarlom Mišelom (Charles Michel) o sadržaju dokumenta pod nazivom "Politički sporazum o načelima za osiguranje funkcionalne Bosne i Hercegovine koja napreduje na evropskom putu".

Mišelj je u nedjelju pozvao lidere 15 parlamentarnih stranaka iz Bosne i Hercegovine i tri člana predsjedništva. Na sastanak nisu došli Milan Šarović iz SDS-a i Fahrudin Radončić iz SBB-a. Predsjednik HDZ-a BiH, jedine hrvatske stranke u Parlamentarnoj skupštini BiH, Dragan Čović, koji je doputovao u Brisel, nije sudjelovao na sastanku.

Rekao je da je "prije dva-tri dana saznao da će sastanak biti u nekom čudnom formatu, devet bošnjačkih stranaka, pet ili šest srpskih i HDZ BiH kao jedina hrvatska stranka. Uz to je rečeno da će biti i tri člana predsjedništva", rekao je ranije Čović. Danas je najavio da će podržati tekst uz dva ispravka.




Šta želi dodati u dokument?

U preambuli se kaže da čelnici parlamentarnih stranaka u BiH ponavljaju svoju predanost "očuvanju načela vladavine prava i provedbi slobodnih i demokratskih izbora kao i razvoju demokratskih institucija na svim razinama vlasti".

Čović traži da se na tu rečenicu u preambuli teksta doda: "u skladu sa sporazumom o provedbi presuda Evropskog suda za ljudska prava potpisanog u Briselu 1. oktobra 2013. i u skladu s političkim dogovorom o dopuni izbornog zakonodavstva potpisanog u Mostaru 17. juna 2020."

Čović i predsjednik SDA Bakir Izetbegović potpisali su 17. juna 2020. politički sporazum kojim je usuglašen način izbora vijećnika i broj vijećnika koji se bira po gradskim područjima Mostara, kao i promjene Statuta Grada Mostara.

Taj je sporazum omogućio održavanje izbora u Mostaru, koji nisu bili održani 12 godina. U njemu su se potpisnici obavezali da će se promjene Izbornog zakona BiH temeljiti na "legitimnom izboru i legitimnom političkom predstavljanju" konstitutivnih naroda i građana na svim administrativno-političkim razinama, u Predsjedništvu BiH i Domovima naroda, prenosi Hina.

Traži i promjene u paragrafu 11

Čović traži i promjene u paragrafu 11 usaglašenog dokumenta, koji kaže da se lideri slažu da će unutar šest mjeseci od formiranja vlasti na svim razinama usvojiti izborne i ograničene ustavne reforme koje trebaju biti usklađene s presudama Evropskog suda za ljudska prava, Ustavnog suda BiH, s preporukama OESS/ODIHR-a i GRECO-a.

Čović predlaže promjenu toga paragrafa, da se u njega ubaci rečenica koja kaže da se "izborne reforme koje će osigurati provedbu izbornih rezultata u vezi s Domovima naroda trebaju hitno usvojiti u skladu sa sporazumima spomenutim u preambuli", to jest sa sporazumom o provedbi presuda Evropskog suda za ljudska prava potpisanog u Briselu 1. oktobra 2013. i u skladu s političkim dogovorom o dopuni izbornog zakona potpisanog u Mostaru 17. juna 2020.

Čović je u nedjelju navečer u Briselu u izjavi novinarima izrazio sumnju u uspostavu vlasti nakon izbora s obzirom na to da je ključna odredba izbornog zakona ukinuta.

- Ali ovdje je ključno pitanje kako ćete uspostaviti vlast ako nemate ključne odredbe koju je ukinuo Ustavni sud i stavio izvan snage - kaže Čović.

Sudionici sastanka: Nismo potpisali dokument

Ustavni sud BiH ukinuo je odredbu po kojoj se u nacionalne klubove Doma naroda Federacije BiH iz svake županije mora izabrati najmanje po jedan pripadnik svakog od tri konstitutivna naroda.

To je omogućavalo bošnjačkim strankama da iz kantona u kojima gotovo nema Hrvata izaberu delegate koji se lažno izjasne Hrvatima i postanu članom hrvatskog nacionalnog kluba. Nacionalni klubovi u Domu naroda Federacije BiH broje po 17 članova i hrvatski klub bi bio potpuno blokiran ako Bošnjaci uspiju nametnuti svojih šest zastupnika jer je za odluke potrebna dvotrećinska većina.

Sudionici sastanka u Briselu danas su po povratku u BiH iz Briselu istakli da nikakav dokument nije potpisan, nego da su dali suglasnost na dokument koji je objavio predsjednik Evropskog vijeća Šarl Mišel, prenosi Hina.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.