LIDER HDZ 1990

Cvitanović: Odluka NSRS je izraz jednostrane volje i čin grubog nasrtaja na institucije BiH

Mogu razumjeti želje pa i nastojanja da se o određenim pitanjima nađu rješenja ali ona moraju biti rezultat konsenzusa, istakao je Cvitanović

Ilija Cvitanović. Printscreen

H. J. I.

28.6.2023

Povodom najnovije odluke Narodne Skupštine RS koja je usvojila Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji tog entiteta, te na taj način ponovno otvorila političku, pa i ustavnopravnu krizu u ionako kompliciranim odnosima u BiH, saopćenjem za javnost reagirao je predsjednik HDZ 1990 Ilija Cvitanović.

- Odluka Narodne Skupštine RS prema mišljenju ustavno-pravnih stručnjaka koji razumiju ustavno-pravnu materiju ali i drugih koji mogu nešto reći o karakteru propisa koji je usvojen ističu kako je ovaj zakon prijeporan po mnogim osnovama. Odluke entitetskih parlamenata ne mogu imati suspenzivne posljedice prema odlukama državnih tijela vlasti pa tako i prema Odlukama Ustavnog Suda BiH.

Ustavni sud BiH je Dejtonska kategorija

Razumije se kako nije u pitanju problem pravnoga karaktera nego potreba da se na ovaj način šalju snažne političke poruke vladajuće koalicije u RS. Ustavni sud BiH je Dejtonska kategorija, on je kao institucija naveden i razrađen u Ustavu BiH i kao takvog prihvatila ga je i srpska strana tokom mirovnih razgovora.

Poznato je kako političko vodstvo u RS svoja politička nastojanja pa i zahtjeve uvijek oslanjaju na tezi o primjeni izvornog Dejtona kao političko-pravne osnove uređenja BiH. U tom pogledu Ustavni sud BiH kao takav ne može biti izvornija Dejtonska institucija. Dejton je međunarodni sporazum, ugovor o kojemu su se sve strane usaglasile i kao takav ne može biti švedski sto, pa da se uzme samo ono što mi se sviđa. Zbog toga smatram da su nastojanja NSRS kroz ovaj Zakon izraz jednostrane volje i čin grubog nasrtaja na institucije BiH, što nije dobro.

Mogu razumjeti želje pa i nastojanja da se o određenim pitanjima nađu rješenja ali ona moraju biti rezultat konsenzusa a ne političkog ili pravnog nasilja. Zbog toga apeliram da se svi vratimo u okvire normalnog i civiliziranog političkog dijaloga, da o problemima razgovaramo i da tražimo rješenja. Institucije BiH su mjesto gdje se o tome treba razgovarati i dogovarati. Sve drugo će biti "ćorsokak politika" koja neće donijeti ništa dobro ni državi ni narodima koji u njoj žive.

Destabiliziranje države

Sva tri konstitutivna naroda imaju pravo i obavezu sudjelovanja u institucijama ove zemlje i to im pravo niko ne može i ne smije uskratiti. Jedino politika uvažavanja i dogovora može biti benefitna za sva tri konstitutivna naroda i ostale građane BiH. Proizvoditi permanentne političke krize ovaj put i nasrtajem na ustavno-pravni poredak BiH i to na izvorni Dejton na koji se pozivaju nije put ka traženju rješenja nego je usmjereno na destabiliziranje države.

Ukoliko se cijela situacija ne vrati u institucionalne okvire gdje će vladati princip političkog dijaloga kao osnove za donošenje političkih odluka i zakonodavnu djelatnost entitetskih parlamenata institucije Tužilaštva BiH ali i Ured visokog predstavnika za BiH će morati reagirati - navodi Cvitanović u saopćenju.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.