Kompanija Fidelity consulting saopćila je danas da treba reći "ne" koncesiji za Aerodrome Crne Gore.
- Povodom učestalog sprovođenja tehnike "kuhanja žabe", kojom se stvara narativ da se Aerodomi Crne Gore moraju dati u koncesiju po bagatelnoj cijeni (100 miliona jednokratne naknade, % od profita i do 200 miliona eura planiranih a ne obaveznih investicija) na 30 godina, evo samo jednog od brojnih parametara zašto glasno i jasno treba reći ne koncesiji. Aerodromi Crne Gore su u 2023. godini napravili profit of devet miliona eura. Kada pomnožimo devet miliona eura sa 30 godina, kolika je planirano trajanje koncesije, dobijamo da bi Aerodromi Crne Gore sa postojećim obimom putničkog i kargo saobraćaja zabilježili profit od 270 miliona eura za narednih 30 godina - poručili su iz Fidelity consultinga na Facebook.
Iz te kompanije su kazali da dodaju li tome predviđanja Eurocontrola u vezi rasta aviosaobraćaja za narednih sedam godina, situacija je mnogo povoljnija za argumente da Aerodromi Crne Gore ostanu u državnom upravljanju.
- Naime, u dokumentu Eurocontrola iz oktobra 2023. godine, koji predviđa rast putnika za Crnu Goru u narednih sedam godina, napravljena su tri scenarija: optimistični (godišnja stopa rasta 5,8%), osnovni (godišnja stopa rasta 4,4%) I pesimistični scenario (godišnja stopa rasta 2,9%) - piše u objavi Fidelity consultinga.
Navode i da ako ove stope rasta primijene na period od 30 godina koliko traje koncesija, profiti aerodroma po scenarijima iznose:
• 689 miliona eura po optimističnom scenariju;
• 540 miliona eura po osnovnom scenariju;
• 421 miliona eura po pesimističnom scenariju.
- Sva tri scenarija su povoljnija od koncesije: podsjetimo, koncesiona naknada plus planirane ali ne i obavezne investicije plus % od profita ukupno iznose oko 300.000.000 eura. Pametnome dosta, zar ne - zaključili su iz Fidelity consultinga.
