GLOBUS

Katalonija neformalno glasa o nezavisnosti

Uprkos blokadi koju je proglasio španski Ustavni sud

Redakcija

9.11.2014

U Kataloniji su jutros otvorena birališta za neformalno izjašnjavanje o nezavisnosti te španske pokrajine.

Regionalna katalonska vlada organizovala je izjašnjavanje uprkos odluci Ustavnog suda o privremenoj zabrani referenduma pošto je španska vlada uložila žalbu o neustavnosti glasanja o nezavisnosti.

Za održavanje izbora angažovano je više od 40.000 dobrovoljaca.

Oko 5,4 miliona od ukupno 7,5 miliona stanovnika Katalonije, pozvano je da odgovori na dva pitanja - "Da li želite da Katalonija bude država? Ako želite, da li ta država treba da bude nezavisna?".

Šef katalonske vlade Artur Mas 27. septembra je raspisao referendum o nezavisnosti, ali je dva dana kasnije Ustavni sud Španije zabranio održavanja referenduma. Makon toga katalonske vlasti su odlučile da 9. novembra bude nezvanično glasanje koje su nazvali "konsultacijama" o nezavisnosti.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.