U Kataloniji su jutros otvorena birališta za neformalno izjašnjavanje o nezavisnosti te španske pokrajine.
Regionalna katalonska vlada organizovala je izjašnjavanje uprkos odluci Ustavnog suda o privremenoj zabrani referenduma pošto je španska vlada uložila žalbu o neustavnosti glasanja o nezavisnosti.
Za održavanje izbora angažovano je više od 40.000 dobrovoljaca.
Oko 5,4 miliona od ukupno 7,5 miliona stanovnika Katalonije, pozvano je da odgovori na dva pitanja - "Da li želite da Katalonija bude država? Ako želite, da li ta država treba da bude nezavisna?".
Šef katalonske vlade Artur Mas 27. septembra je raspisao referendum o nezavisnosti, ali je dva dana kasnije Ustavni sud Španije zabranio održavanja referenduma. Makon toga katalonske vlasti su odlučile da 9. novembra bude nezvanično glasanje koje su nazvali "konsultacijama" o nezavisnosti.
