Egipatski džihadisti iz organizacije Ansar Bejt al-Makdeš, koji su prethodno bili povezani s Al kaidom, obavezali su se na vjernost grupi "Islamska država".
"Proglašavamo lojanost kalifu Abu Bakr al-Bagdadiju, kome se pokoravamo", navodi se u audio snimku grupe emitovanom na društvenoj mreži "Twiter".
Grupa je saopštila da napada egipatske snage u želji da osveti pristalice smijenjenog predsjednika Muhameda Mursija i islamiste koji su bili predmet represije vlasti.
Ova džihadistička grupa, čiji naziv znači "Pobjednici Jerusalima", redovno preuzima odgovornost za napade na egipatske snage bezbjednosti od kada je svrgnut islamistički predsjednik Morsi.
"Današnja najava džihadista, čije je sjedište u Sinaju, neće promijeniti stav vlasti, koje će nastaviti svoju borbu protiv islamista", izjavio je portparol egipatskog Ministarstva unutrašnjih poslova Hani Abdel Latif.
On je rekao da je riječ o različitim nazivima za iste grupe terorista.
Grupa "Islamska država" zauzela je u junu teritorije u sjevernom dijelu Iraka i Sirije i proglasila kalifat.
