Bivši egipatski predsjednik Hosni Mubarak mogao bi ranije biti pušten na slobodu, pošto je odslužio dvije trećine zatvorske kazne po optužbi za korupciju, saopćio je danas njegov advokat Farid al-Dib.
"Mubarak je već odslužio dvije trećine kazne, kada se uzme u obzir vrijeme koje je proveo u pritivoru od hapšenja 2011. godine", rekao je Al-Dib.
Dodao je da na osnovu nedavnog pravnog amandmana, puštanje na slobodu je moguće po odsluženju dvije trećine kazne.
Egipatski sud odbacio je jučer optužbu za ubistvo protiv Mubaraka zbog pogibije demonstranata tokom protesta 2011. godine.
Sud je oslobodio Mubaraka i optužbi za korupciju prilikom izvoza gasa u Izrael, ali on ostaje u zatvoru gdje služi trogodišnju kaznu zatvora zbog korupcije u drugom, odvojenom slučaju.
Odluka suda da oslobodi Mubaraka optužbi za ubistvo izazvala je gnjev njegovih protivnika, a oko 1.000 ljudi izašlo je na centralni trg u Kairu kako bi protestovalo protiv vlade.
Policija je upotrebila suzavac da rastjera učesnike protesta, na kojima je došlo do sukoba, a prema najnovijim podacima Ministarstva zdravlja Egipta, dvije osobe su izgubile život, dok je devet ranjeno. Najmanje 85 ljudi je uhapšeno, te su četiri osobe zadržane u policiji.
