GLOBUS

Sukobi na istoku Ukrajine

Kijev je u četvrtak optužio proruske separatiste da "pripremaju napad"

Fena

14.8.2015

Ukrajinski vojnik i civil su poginuli u posljednja 24 sata u novim sukobima između ukrajinske vojske i proruskih pobunjenika na istoku, saopćile su ukrajinske vlasti i separatisti.

- Jedan vojnik je poginuo i šest povrijeđeno -rekao je ukrajinski vojni glasnogovornik Andrij Lisenko.

Zvanična separatistička organizacija je saopćila da je u bombardovanju ukrajinske vojske poginula jedna osoba u Gorlivki, gradu pod kontrolom separatista, oko 25 kilometara od separatističkog uporišta Donjeck.

Kijev je u četvrtak optužio proruske separatiste da "pripremaju napad" i da su izveli "rekordan broj" napada na položaje ukrajinske vojske, posebno u blizini ruševina aerodroma u Donjecku, nakon uspostavljanja primirja u februaru.

Primirje je manje-više poštovano, ali je redovno prekidano smrtonosnim incidentima.

U oružanom sukobu u Ukrajini poginulo je više od 6.800 ljudi od aprila 2014. godine.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.