GLOBUS

Prva beba iz epruvete proslavila 40. rođendan: Njeno rođenje bilo je šokantno za crkvu, političare i medicinu

AFP

Index.hr

26.7.2018

Britanka Luiz Braun (Louise Brown), u svijetu poznata kao prva "beba iz epruvete", danas je napunila 40 godina, što je bila prigoda da se otvori porodična zbirka spisa i dokumenata s pismima, poklonima, fotografijama, isječcima iz novina što ih je pomno prikupljala njena majka Lesli (Lesley).

Lesli Braun sačuvala je brojne uspomene, među kojima i termine posjeta zakazanih kod ljekara, a po rođenju kćerke Luiz 25. jula 1978. spremila ih je u porodičnom domu u Bristolu.

Kutija s uspomenama pronađena je tek nakon Lezline smrti 2012., ali Lusi Braun odlučila ih je donirati Bristolskom arhivu.

Njeni roditelji bili su svjesni činjenice da je primijenjeni postupak vantjelesne oplodnje (IVF) eksperimentalan. Postupak "in vitro" začeća vodio je dr. Robert Edvard (Edwards), reproduktivni biolog s Kembridža, poslije osnivač Evropskoga društva za humanu reprodukciju i embriologiju u saradnji s ginekologom Patrikom Steptoeom (Patrick Steptoeo) i embriologinjom Džean Purdi (Jean Purdy). Bračnom paru Braun nije prethodno kazano da nijedan od pokušaja "in vitro" oplodnje dotad nije rezultirao uspjehom.

Njeno rođenje bilo je šokantna vijest

Na službenim internetskim stranicama Luiz Braun zabilježeno je kako je "njeno rođenje bilo šokantna vijest za crkvu, političare i medicinsku struku. Luiz je odrasla u središtu rasprave o moralnosti oplodnje in vitro, istovremeno predstavljajući svjetionik nade milionima parova bez djece u cijelom svijetu".

Nakon Luizinog rođenja porodica je dobila na stotine čestitki i pisama od žena koje su dotad bezuspješno nastojale zatrudnjeti.

Luiz, danas i sama majka dvoje djece, za BBC je rekla: "Mama je sačuvala sve što je bilo povezano s mojim rođenjem... Ima tu kartica s terminima zakazanim kod ljekara do prepiske s novinarima i ljudima iz cijeloga svijeta. Danas je umjetno potpomognuta oplodnja uobičajena tehnika koja se primjenjuje posvuda u svijetu i smatrala sam da bi ljudima bilo zanimljivo dobiti uvid u to na koji je način sve započelo iz prve ruke.

Gradskom arhivu Bristola povjerena je zadaća da sistematizira i sačuva kolekciju Lezli Braun. Dio je od 5. jula izložen u Muzeju nauke u Londonu, a od decembra zbirku će zainteresirani moći razgledati u bristolskom M Shed muzeju.

Među pismima je i jedno iz decembra 1977., u kojem dr. Edvards piše Lezli: "Rani rezultati uzoraka krvi i urina vrlo su ohrabrujući i upućuju na ranu fazu trudnoće. Dakle, lijepo vas molim da budete oprezni - ništa od skijanja, uspinjanja ili bilo kakvih ostalih napora, uključujući i božićni šoping!"

Četiri godine nakon Luizina rođenja Braunovi su na isti način dobili i drugu kćerku Natali (Natalie), koja je tada bila četrdeseto "dijete iz epruvete".

Nakon rođenja Luize Braun, uz pomoć potpomognute oplodnje u Velikoj Britaniji rođeno je više od 300.000 beba. Uspješnost postupka umjetne oplodnje porasla je s osam posto u 1991. na 21 posto 2016. Svaki sedmi par ima problema sa začećem, a 16 posto umjetnih oplodnji rezultira višestrukom trudnoćom.

Od 1991. godine prosječna životna dob žena koje se podvrgnu umjetnoj oplodnji porasla je s 33,6 na 35,5 godina.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.