MARK MAJLI

Najviši američki general: Ovo je najveća prijetnja za čovječanstvo

Potencijal za značajan međunarodni sukob se ne smanjuje, nego povećava, istakao je

Mark Majli. Agencije

H. J. I.

6.4.2022

Američki načelnik Združenog štaba Mark Majli (Milley) i ministar obrane Lojd Austin (Lloyd) u utorak su pred Odborom za oružane snage Predstavničkog doma pred Kongresom govorili o ruskoj invaziji na Ukrajinu. Dvojica lidera Pentagona rekli su kako su ruske i kineske prijetnje globalnoj sigurnosti i dalje značajne te su i ovom prilikom poduprli američki pristup ratu u Ukrajini i protok oružja koje SAD šalje Kijevu.

- Svijet postaje sve nestabilniji. Potencijal za značajan međunarodni sukob se ne smanjuje, nego povećava. Ruska invazija na Ukrajinu najveća je prijetnja miru i sigurnosti Evrope, a možda i svijetu u 42 godine koliko služim u američkoj vojsci, ali ohrabrujuće je vidjeti kako se cijeli svijet okuplja oko Ukrajine - rekao je.

- Ruska invazija na Ukrajinu prijeti potkopati ne samo evropski mir i stabilnost, već i globalni mir za koji su se moji roditelji i generacije Amerikanaca tako teško borili. Sad se suočavamo s dvije globalne sile: Kinom i Rusijom – svaka od njih ima značajne vojne sposobnosti, a obje namjeravaju iz temelja promijeniti trenutačni globalni poredak - izjavio je Mark Majli

Kako učiniti više?

Američki demokrati i republikanci trenutačno su fokusirani na raspravu o oružju koje se isporučuje Ukrajini, a obje strane pitaju se može li se učiniti više s obzirom da napadnuta Ukrajina nastavlja tražiti dodatnu pomoć.

- Jedno od najvećih pitanja jeste: "Kako možemo učiniti više, kako možemo biti sigurni da činimo apsolutno sve što je u našoj moći da im pomognemo" – rekao je Adam Smit (Smith), demokrat iz savezne države Vašington, prenosi CNN.

Republikanski zastupnik Majk Rodžers (Mike Rogers) iz Alabame izjavio je kako će podržati američki plan uspostavljanja stalnih baza u istočnim evropskim zemljama, članicama NATO-a (kao što su Poljska i baltičke države), kako bi se zaustavila Rusija. General Majli slaže se s tim prijedlogom, ali misli da bi se američke snage trebale rotirati u njima kako bi se izbjegli troškovi preseljenja porodica, osnivanja škola i drugih mjera potrebnih za uspostavljanje stalnih američkih baza u inostranstvu.

- Vjerujem da su mnogi naši evropski saveznici, posebno oni na Baltiku ili u Poljskoj i Rumuniji i drugdje, itekako spremni uspostaviti stalne baze. Oni će ih izgraditi i platiti kako bi ondje mogli biti naši vojnici. Tako će naše snage biti trajno prisutne, ali naši vojnici, mornari, zrakoplovci ili marinci neće ondje morati biti stalno stacionirani na dvije ili tri godine – objasnio je Majli. 

Je li SAD podbacio?

Ministar obrane Lojd Austin dodao je kako NATO još uvijek raspravlja o tome na koji način bi trebao pojačati svoju stalnu prisutnost u istočnoj Evropi, a SAD će ih, kaže, podržati i na tom putu.

Nekoliko republikanaca pitalo je Majlija i Austina jesu li SAD podbacile u pokušaju da odvrate ruskog predsjednika Vladimira Putina od napada na Ukrajinu.

- Iskreno, mislim da to nije moguće napraviti bez angažmana američkih vojnih snaga u samoj Ukrajini, a to nije poželjan scenarij. Ovo je bio njegov dugoročni plan koji je stvaran godinama. Ideja odvraćanja Putina od invazije na Ukrajinu zahtijevala bi angažiranje američkih vojnih snaga, a time bismo riskirali oružani sukob s Rusijom, što svakako ne bih savjetovao. Sankcije su dosad dale vrlo slabe rezultate, ali uspjele su nametnuti značajne troškove Rusiji. A upravo ti značajni troškovi, sankcije u kombinaciji s kontrolom izvoza, lome kičmu ruskom gospodarstvu - smatra general Majli.

Ministar Austin dodaje kako bi situacija bila potpuno drugačija da su SAD uključile svoje snage u borbu protiv Putina u Ukrajini.

- Ali donijeli smo odluku da to nećemo učiniti i napravili smo to iz pravih razloga, a ja podržavam takvu odluku” -rekao je Austin pa istakao kako ne želi spekulirati o mogućim koracima kineskih čelnika prema Tajvanu s obzirom na sve što se trenutačno događa u Ukrajini.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.