PROMJENA KRETANJA

NASA-ina letjelica će se sudariti s asteroidom

Misija će pružiti prvi test tehnike koja bi se mogla koristiti u budućnosti

Teleskop Lowell Discovery, koji se nalazi u sjevernoj Arizoni, jedan je od objekata koji će mjeriti uticaj sudara DART-a. AGENCIJE

A. O.

26.9.2022

NASA-ina DART misija (Test dvostrukog preusmjeravanja asteroida) bit će prva koja će namjerno i mjerljivo promijeniti kretanje značajnog tijela u našem Sunčevom sistemu.

Drugim riječima, razbit će se u asteroid.

Misija će pružiti prvi test tehnike koja bi se mogla koristiti u budućnosti - za preusmjeravanje svih asteroida koje otkrijemo na putu sudara sa Zemljom.

U nastavku možete pogledati prijenos uživo:

DART je lansiran 24. novembra 2021., a njegovo odredište je par asteroida u orbiti jedan oko drugog, 11 miliona kilometara (skoro 6,84 miliona milja) od Zemlje.

Veći asteroid u paru zove se Didymos i ima prečnik od 780 metara (nešto manje od pola milje). Manji asteroid, širok samo 160 metara, zove se Dimorfos. Dvije orbitiraju jedna oko druge na udaljenosti od 1,18 kilometara, a jedna orbita traje blizu 12 sati.

Ovi asteroidi ne predstavljaju nikakav rizik za Zemlju i odabrani su kao meta za DART dijelom i zbog te činjenice. Ali takođe, što je važno, budući da asteroidi čine binarni par, astronomi na Zemlji će moći da procjene rezultate udara.


Fizika je jednostavna, misija nije

Kako asteroidi kruže jedan oko drugog, sunčeva svjetlost koja se odbija od njih se povećava i smanjuje, sistematski varirajući tokom 12-satnog ciklusa orbite.

Astronomi koji koriste moćne teleskope sa Zemlje mogu pratiti ovu varijaciju i vidjeti kako se ona mijenja, od prije do poslije sudara.

Fizika zvuči jednostavno, i jeste. Udarite jednu stvar drugom da biste promijenili njeno kretanje. Ali izvođenje misije je veoma komplikovano.

Kada DART stigne do asteroida, bit će 11 miliona kilometara od Zemlje nakon 10-mjesečnog putovanja. Svemirska letjelica mora koristiti autonomno ciljanje, koristeći slike asteroida koje dobiva kako se približava.


Faktori nesigurni

DART mora sam prepoznati asteroide, automatski se zakačiti na Dimorphos i prilagoditi svoju putanju kako bi ga pogodio. To je sve dok se krećete brzinom od skoro 24.000 kilometara (blizu 15.000 milja) na sat.

Rezultate uticaja, iako su relativno jednostavni za mjerenje, teško je predvidjeti. Veličina, oblik i sastav Dimorphosa, kao i tačno gdje DART udara i koliko jako, uticat će na ishod.

Svi ovi faktori su do određenog stepena nesigurni. Poduzete su sveobuhvatne kompjuterske simulacije udara, a poređenja simulacija, predviđanja i izmjerenih rezultata bit će glavni ishodi DART misije.

Kao i mjerenja teleskopa na Zemlji, izbliza će biti moguć i sam udar iz italijanske svemirske agencije CubeSat (mali tip satelita) pod nazivom LICIACube koji je raspoređen iz kutije s oprugom na letjelici. 11. septembra. LICIACube će pratiti i fotografisati sudar i njegove posljedice, piše sciencealert.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.