BRISEL

RSE: Izvori navode da se "stvari kreću" poslije razgovora Kurtija i Vučića s liderima EU

Poslije sastanaka nisu objavljeni detalji razgovora

Sa odvojenih sastanaka u Briselu. Anadolija

H. J. I. / RSE

26.10.2023

Premijer Kosova Albin Kurti i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u četvrtak u Briselu zasebno su se sastali s liderima Njemačke, Francuske i Italije u okviru napora da se obnovi dijalog Beograda i Prištine poslije napada u Banjskoj na sjeveru Kosova.

Poslije sastanaka nisu objavljeni detalji razgovora lidera Kosova i Srbije s kancelarom Njemačke Olafom Šolcom (Scholz), predsjednikom Francuske Emanuelom Makronom (Emmanuel Macron) i premijerkom Italije Đorđom Meloni (Giorgia), mada izvori kažu da se "stvari kreću", dok se spominje mogućnost novih sastanaka, prenosi RSE.

Bez preciznih detalja

Ni Kurti ni Vučić zasad nisu dali izjavu novinarima o sastancima na marginama Samita EU koji se bavi Ukrajinom i ratom Izraela protiv Hamasa.

Odvojenim sastancima Kurtija i Vučića s liderima Njemačke, Francuske i Italije prisustvovali su i predsjednik Evropskog savjeta Šarl Mišel (Charles Michel), te šef diplomatije EU Žozep Borel (Josep Borell), koji će informisati šefove država i vlada EU o situaciji u procesu normalizacije odnosa Kosova i Srbije.

Vučić je poslije susreta s liderima članica EU nastavio razgovore s Boreljom i Lajčakom.

Kurti se vratio u zgradu gdje je održan sastanak.

Upućeni izvori navode da se "stvari kreću" ne dajući precizne detalje.

Diplomatski izvori su za RSE rekli da su lideri Njemačke, Francuske i Italije izrazili spremnost da se vrate i podrže napore Prištine i Beograda u cilju pronalaska rješenja. Oni učestvuju na redovnom samitu EU, ali su, kako kažu izvori, spremni da privremeno napuste samit ako bi njihovo prisustvo doprinijelo naporima.

Nešto slično je nagovijestio šef evropske diplomatije Borelj koji nije isključio mogućnost da se lideri vrate na sastanak s Kurtijem i Vučićem.

"Rad je u toku"

- Rad je u toku. Možda moramo da napustimo samit EU i ponovo sjednemo s liderima Kosova i Srbije i vidimo da li možemo da nađemo rješenje unutar dijaloga. Nema drugog rješenja. Evropski put Kosova i Srbije ide kroz ovaj dijalog - rekao je Borelj.

Italijanska premijerka Meloni poslije susreta s liderima Kosova i Srbije rekla je da se čini sve kako bi se pronašlo rješenje zasnovano na "veoma dugom radu koji su uradile posebno Italija, Francuska, Njemačka i Evropska unija".

- Pokušavamo da napravimo korake naprijed. Tražili smo od oba lidera da preduzmu korake u pogledu implementacije dokumenata i sporazuma koji su zajedno rađeni proteklih godina i mjeseci. Vidjet ćemo kako će proteći ovaj dan, a nadamo se da ćemo napraviti neke korake naprijed - izjavila je italijanska premijerka.

Zajednički sastanak lidera Kosova i Srbije nije bio planiran ali se isti ne isključuje u slučaju da ima pomaka i da strane potvrde da prihvataju evropski prijedlog.

"Moderan evropski prijedlog"

Kako je ranije izjavio portparol EU Peter Stano, ovi odvojeni sastanci su nastavak procesa koji je započeo prošlog vikenda, kada je takozvana "velika petorka" zapadnih izaslanika posjetila Prištinu i Beograd.

- Ideja je da se ovi sastanci održe na marginama samita EU, u znak podrške povratku dijalogu. Poruka EU je da očekujemo da se obje strane, Srbija i Kosovo, odmah i nesmetano vrate obavezama koje proističu iz dijaloga, da odmah rade na smanjenju tenzija i ponovnom pokretanju dijaloga - rekao je Stano.

Stano je ranije rekao da bilo kakav sastanak Kurtija i Vučića za sada nije u planu.

Savjetnici lidera Francuske, Njemačke i Italije su uz izaslanika EU za dijalog Miroslava Lajčaka i izaslanika SAD za Zapadni Balkan Gabrijela Eskobara (Gabriel Escobar) deoi"velike petorke" koja je 21. oktobra posjetila Prištinu i Beograd i predstavila plan za normalizaciju odnosa.

Stano je potvrdio da plan sadrži "moderni evropski prijedlog" statuta Zajednice opština sa srpskom većinom na Kosovu, dok se, prema izvorima iz EU, traži od Srbije da potvrdi svoju podršku implementaciji Ohridskog sporazuma za normalizaciju odnosa.

Vlada Kosova saopštila je da se Kurti složio da je ovaj plan "okvir za nastavak daljih razgovora sa savezničkim zemljama".

Vučić je, pak, rekao da je Srbija spremna da razgovara o planu, ali je priznao da "planirani sastanci neće biti laki".

U izjavi Radiju Slobodna Evropa, portparol američkog State Departmenta rekao je da SAD nastavljaju da podržavaju dijalog između Kosova i Srbije, uz posredovanje EU, kao "jedini način da se postigne miran i produktivan odnos između Kosova i Srbija".

Šta je sa dijalogom?

Kurti i Vučić su se posljednji put sastali 14. septembra, ali bez pomaka.

Desetak dana kasnije dogodio se napad u Banjskoj, gdje su naoružane grupe Srba napale kosovsku policiju, ubivši jednog policijskog službenika. Tokom sukoba ubijena su i tri srbijanska napadača, što je izazvalo zabrinutost za stabilnost u regionu.

Govoreći 25. oktobra za britanski list Financial Times, Kurti je rekao da "ako ne bude kazni i sankcija Srbiji poslije onoga što je uradila, definitivno neće biti dijaloga".

Proces u cilju normalizacije odnosa između Kosova i Srbije počeo je 2011. godine uz posredovanje EU i podršku SAD.

Dvije strane su u tom cilju postigle desetine sporazuma, ali mnogi od njih nikada nisu sprovedeni.

Jedna od njih je i osnivanje Zajednice opština sa srpskom većinom na Kosovu.

Iako za to postoji dogovor iz 2013. godine, zvaničnici u Prištini kažu da bi to, kako jeste, loše uticalo na funkcionalnost države i iznijeli su nekoliko prijedloga za regulisanje pitanja manjinskih zajednica.

Međutim, i EU i SAD su nedavno pojačale pritisak na Kosovo da formira Zajednicu opština sa srpskom većinom.

Dok SAD kažu da bi to trebalo da bude u potpunosti u skladu sa Ustavom Kosova, za EU bi o pitanju kako nastaje asocijacija i kako će funkcionisati treba razgovarati u dijalogu.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.