REGION

Indijska konoplja u Hrvatskoj će biti legalizirana na jesen

Za medicinske potrebe bolesnika

(J. Be.)

11.3.2015

Povjerenstvo za analizu i preporuke primjene indijske konoplje/kanabinoida u medicinske svrhe Ministarstva zdravlja preporučilo je da se omogući korištenje ljekovitih biljnih pripravaka na bazi indijske konoplje oboljelima kojima takva terapija može pomoći u liječenju, prenosi index.hr.

Upotreba kanabisa u medicinske svrhe odobrena je u 12 zemalja Evropske unije, ali ne i u Hrvatskoj, gdje su za legalizaciju indijske konoplje potrebne zakonske izmjene. U Ministarstvu zdravlja najavljuju ih za jesen.

Pripravci s aktivnom tvari kanabisa

Pri odluci o legalizaciji indijske konoplje u medicinske svrhe Ministarstvo zdravlja trebalo bi se rukovoditi upravo preporukama koje u prvoj fazi predlaže legalizaciju i standardizaciju izrade magistralnih i galenskih pripravaka, u kapsulama i za inhalaciju, u kojima bi bio tačno propisan udio aktivne tvari kanabisa.

Pripravci bi se izrađivali za određenog bolesnika prema recepturi lijekara ili pak po standardnoj recepturi iz stručnih priručnika.

- Treba definirati još niz neriješenih pitanja, no toplo se nadamo da će Ministarstvo postupiti u skladu s našim preporukama jer tu nema ništa revolucionarno. Uporaba droga u medicini regulisana je još 60-ih godina prošlog stoljeća - kazao je predsjednik Povjerenstva Ognjen Brborović s Katedre za socijalnu medicinu i organizaciju zdravstvene zaštite Medicinskog fakulteta u Zagrebu.

Dozvole za opijumski mak, ne i za indijsku konoplju

Od 60-ih godina zakonska regulativa dozvoljava da se uz odgovarajuću dozvolu sadi opijumski mak (Makedonija je veliki izvoznik), čiji se morfijski preparati koriste u medicini, pa je Hrvatska naslijedila jednako zakonodavstvo.

No, dozvole se ne izdaju za indijsku konoplju jer dosad nije bio dokazan medicinski efekat pa je u Hrvatskoj dozvoljeno saditi samo industrijsku konoplju koja se zbog niske koncentracije kanabinoida ne može koristiti u medicini.

Povjerenstvo Ministarstva zdravlja još je na svojoj prvoj sjednici zaključilo kako više nema dvojbe u djelovanje indijske konoplje kao droge i kao lijeka. Time je omogućeno njeno korištenje u medicinske svrhe - uz definiranje tko je može i kako koristiti.

Time bi se riješio sadašnji problem da neki teški bolesnici kupuju pripravke kućne odnosno ilegalne proizvodnje po cijenama od nekoliko desetaka hiljada kuna, izlažući se opasnosti da završe na sudu pod prijetnjom zatvorskom kaznom. Među njima najviše je oboljelih od malignih bolesti, bolesnika s AIDS-om i multiplom sklerozom.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.