DOMAĆINSTVO

Kako jednostavno očistiti fuge na pločicama

Potrebne su dvije stvari: četka za fugiranje i odgovarajuće sredstvo za čišćenje

Neka pločice zablistaju. Printscreen

M. Z.

11.4.2023

Bez obzira na to jesu li podne ili zidne pločice prljave od masnoće, ostataka sapuna, plijesni ili obične nečistoće, za čišćenje fuge potrebne su dvije stvari: četka za fugiranje i odgovarajuće sredstvo za čišćenje.

Najbolji rezultat

Četkica za fugiranje možete zamijeniti četkicom za zube, ali su te četkice često premekane da bi imale koristi. Što se tiče sredstva za čišćenje, puno formula djeluje, pa isprobajte različite opcije kako biste pronašli najbolje rezultate za svoje pločice.

Iako su na raspolaganju komercijalna sredstva za čišćenje fuge, jednako je jednostavno napraviti vlastito sredstvo sa sastojcima koji su vam već pri ruci.

Koliko često treba očistiti fugu za pločice

Fuge na pločicama treba očistiti kad god se zaprljaju ili promijeni boju od plijesni, učestalost će zavisiti o toga gdje se nalaze vaše pločica i koliko često se površina koristi. Popločani zidovi mogu zahtijevati čišćenje samo povremeno, dok često korišteni popločani zidovi tuša koji su izloženi s puno vlage zahtijevaju sedmično čišćenje.

Najbolje je isprobati sredstva za čišćenje fuga po redoslijedu jačine, počevši od alkalnog sredstva za čišćenje, zatim prema izbjeljivaču s kisikom, pa prema potrebi prema izbjeljivanju s klorom.

Kako očistiti fugu za pločice izbjeljivačem

Za razliku od izbjeljivača hlora, izbjeljivač kisikom nije toksičan, siguran je za okoliš i nema oštar hemijski miris. Također, neće zamrljati obojene linije fuga. Vodikov peroksid je oblik izbjeljivača kisikom, međutim, obično se prodaje u razrijeđenim otopinama, što ga čini relativno neučinkovitim sredstvom za čišćenje fuga

Izmiješajte sredstvo za izbjeljivanje kisika u prahu s vodom. Kombinirajte izbjeljivač u prahu s kisikom s vodom da biste dobili pastu sličnu konzistenciji paste za zube. Uobičajeno je za to potreban omjer oko dva dijela izbjeljivača u prahu s kisikom i jednog dijela vode.

Nanesite pastu

Spužvom nanesite sloj paste za izbjeljivanje kisikom na fuge. Pustite da pasta odstoji pet do 10 minuta. Pri rukovanju smjesom obavezno koristite gumene rukavice.

Izribajte fuge

Pročistite fuge krutom četkom te biste trebali brzo vidjeti kako se fuge posvijetlile do svoje izvorne boje i da se komadići plijesni otope.

Isperite pastu

Isperite pastu čistom vodom, a zatim obrišite pločicu čistom krpom. Pustite da se pločica osuši na zraku preko noći.

Kako očistiti fuge hlorom za izbjeljivanje

Jedan od tradicionalnih načina čišćenja fuga upotreba kućnog izbjeljivača s hlorom. Obično izbjeljivanje hlora u domaćinstvu učinkovit je način čišćenja fuga, ali budući da je koristite u punoj snazi, potreban je oprez prilikom njezine upotrebe.

Nosite zaštitnu opremu

Važno je zaštititi se kada koristite izbjeljivač s hlorom pune snage, tako što ćete nositi gumene rukavice i staru odjeću koju ne biste oštetili mrljama od izbjeljivača.

Prozračujte prostor

Otvorite sve obližnje prozore kako biste prozračili prostor u kojem čistite, jer je izbjeljivač toksičan i te isparava štetne tvari od kojih vam može biti jako mučno u zatvorenom prostoru.

Izribajte fuge

Umočite četkicu za fugiranje u čisti izbjeljivač, nanesite je na linije i snažno ribajte kako biste uklonili mrlje.

Isperite pločice

Temeljito isperite pločice čistom vodom i spužvom ih izribajte kako biste uklonili preostali izbjeljivač. Ponovite ovaj korak. Ključno je ukloniti sav izbjeljivač.

Osušite površine

Obrišite pločice i fuge čistim, suhim peškirom, a zatim pustite da se pločice osuše na zraku.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.