HISTORIJSKA MISIJA

Je li lunarna noć uništila indijske sonde na Mjesecu: Ne odgovaraju na signale

Mnogi vjeruju da su ekstremno niske temperature uništile instrumente na sondama

Tokom lunarne noći temperature padaju i na 120 stepeni ispod nule. ISRO

E. Ag.

26.9.2023

Lunarni istraživači, dio historijske misije Čandrajan-3, stavljeni su u fazu sna 2. septembra, kada je završen lunarni dan.

Indijska svemirska istraživačka organizacija (ISRO) nije uspjela da uspostavi komunikaciju sa sondom Vikram, kao ni s roverom Pragjan, koji su na Mjesecu od 23. avgusta, uprkos višestrukim pokušajima uspostavljanja veze nakon što je završena lunarna noć. Lunarni istraživači, dio historijske misije Čandrajan-3, ostvarili su veliki dio svojih zadataka do 2. septembra, kada su zbog kraja lunarnog dana u oblasti južnog pola isključeni u nadi da će 14 dana kasnije proraditi, piše India Today.

- Bilo je pokušaja da se uspostavi komunikacija sa Vikramom, modulom za slijetanje, i roverom Pragjan kako bi se probudili. Od njih do sada nije stigao nijedan signal. Pokušaji će biti nastavljeni – navela je ISRO na platformi Iks (nekadašnjem Twitteru).

India Today navela je da im je izvor iz ISRO pod uvjetom anonimnosti rekao da organizacija pokušava i dalje da uspostavi kontakt sa sondama na Mjesecu, ali da su šanse za to veoma male, posebno ako se imaju u vidu preteški uvjeti na Mjesecu tokom lunarne noći. Mnogi vjeruju da su ekstremno niske temperature uništile instrumente na sondama.

Inače, kako je Telegraf Nauka već pisao, kada je pokrenuta misija Čandrajan-3 od Vikrama i Pragjama se očekivalo da rade samo do kraja prvog lunarnog dana, što je oko 14 zemaljskih dana, ali su se mnogi ponadali da će se automatizovani istraživači Mjeseca ipak ponovo uključiti 22. septembra, na kraju lunarne noći.

Još prije dvije sedmice indijski pisac i autor knjige o ISRO Palava Bagla za Indian Express je rekao da ne vjeruje da će instrumenti na sondama preživjeti lunarnu noć jer temperature tada padaju i na 120 stepeni ispod nule.

- Tehnologija koja omogućuje da elektronska strujna kola i komponente rade na ekstremno niskim temperaturama jednostavno ne postoji u Indiji – rekao je Bagla za taj list.

Uprkos tome što se sada ne javljaju, ove sonde su ispisale novu stranicu historije svemirskih ispitivanja. Indija je postala četvrta zemlja, posle SSSR, SAD i Kine, koja je spustila letjelicu na Mjesec, a prva koja je to učinila u oblasti južnog pola.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.