REVOLUCIONARNO

Eksperimentalni lijek protiv HIV-a i hepatitisa C uzgojen u svemiru, pa vraćen na Zemlju na analizu

Američka kompanija uspješno je uzgojila antivirusni lijek u mikrogravitaciji, utirući put velikom farmaceutskom napretku na Zemlji

Vardina kapsula pri povratku na Zemlju. varda.com

M. Z.

26.2.2024

Kapsula misije W-1 američke kompanije Varda Space Industries s neobičnim teretom sletjela je u Utah Test and Training Range (UTTR) 21. februara. Neobičan teret sastojao se od antivirusnih lijekova uzgojenih u mikrogravitaciji niske Zemljine orbite, označavajući značajan korak u Vardinoj misiji poboljšanja komercijalnog pristupa tom području.

Mijenja faktore

Osnovana 2020. od bivših zaposlenika SpaceX-a i drugih poduzetnika iz Silicijske doline, Varda želi iskoristiti sve niže troškove prijevoza svemirskog tereta. Njihov fokus leži u razvoju lijekova i drugih dobara u svemiru, vraćajući ih na Zemlju putem kapsula, na taj način revolucionirajući tradicionalna ograničenja istraživanja u uvjetima mikrogravitacije.

S raketama za višekratnu upotrebu i s mogućnošću dijeljenja leta koji svemir čine dostupnijim, razne industrije, od biomedicinskih istraživanja do proizvodnje, jedva čekaju istražiti mogućnosti mikrogravitacije. Prema Vardi, mikrogravitacijska obrada iz temelja mijenja faktore poput plovnosti, konvekcije, sedimentacije i razdvajanja faza, što potencijalno dovodi do vrhunskog kvaliteta lijeka s produženim rokom trajanja i povećanom učinkovitošću.

 Uklanjanje gravitacije

Izvršni direktor Varde Vil Burej (Will Burey) naglasio je dobrobiti istraživanja i razvoja lijekova u mikrogravitaciji tokom prošlogodišnjeg intervjua. Uklanjanje gravitacije omogućuje nam izradu lijekova koje inače ne biste mogli na Zemlji. Gravitacija je nešto poput parametra. Ako možete promijeniti gravitaciju, možete promijeniti i hemijski proces za formulacije lijekova, pojasnio je tada Burej.

Kapsula W-1 lansirana je u junu 2023. godine raketom Falcon 9 firme SpaceX i provela je osam mjeseci integrirana sa svemirskom letjelicom Rocket Lab Photon. Svemirska letjelica je osiguravala snagu, pogon i navigaciju, dok je Varda razvijala antivirusni lijek Ritonavir, koji se koristi za liječenje HIV-a i hepatitisa C. Izvršni direktor Rocket Laba Peter Beck pozdravio je misiju kao "fenomenalan pothvat" u demonstraciji proizvodnje u svemiru.

Lijek Ritonavir 

Po povratku, kapsula odlazi u Vardine laboratorije u Los Anđelesu na analizu, dok se Ritonavir šalje njihovom komercijalnom partneru. Varda se priprema za svoje drugo lansiranje ovog ljeta, ponovo se oslanjajući na svemirsku letjelicu Photon. Kompanija je podijelila planove za saradnju s Improved Pharmom za karakterizaciju bočica Ritonavira nakon leta i za pružanje podataka o letu američkom ratnom zrakoplovstvu i NASA-i, prema postojećim ugovorima, piše Zimo.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.