USPJEŠAN EKSPERIMENT

NASA "angažirala" mačku za testiranje komunikacija u svemiru

Emitirali video s udaljenosti od 32 miliona milja kako bi testirali optičke komunikacije s dubokim svemirom

Mačak Taters lovi crvenu lasersku tačku. NASA/JPL-Caltech

E. Ag.

19.12.2023

Mačke su jedan od najomiljenijih motiva u videima i fotografijama koje se dijele putem društvenih mreža i aplikacija za dopisivanje. Pa stoga ne bi trebalo iznenaditi da je video jedne mačke emitiran i u svemiru.

Novi oblik komunikacije

Tačnije, radi se o videu ultravisoke razlučivosti, koji prikazuje mačka Tatersa, a koji je NASA emitirala s udaljenosti od 32 miliona milja kako bi testirala optičke komunikacije s dubokim svemirom. Video je trajao tek 15 sekundi i prikazuje Taters kako lovi crvenu lasersku tačku, piše Zimo.hr.

Kako bi mogli testirati novi oblik komunikacije s dubokim svemirom, u NASA-i su Tatersov video učitali na sondu Psyche vrijednu 1,2 milijarde dolara, koja je u oktobru lansirana na svoje šestogodišnje putovanje. Na putu do 3,5 milijardi kilometara udaljenog rijetkog asteroida bogatog metalima, Psyche je emitirala i Tatersov video.

Jedan od ciljeva je pokazati sposobnost prijenosa širokopojasnog videa na milione kilometara. Ništa na Psycheu ne generira videopodatke, pa obično šaljemo pakete nasumično generiranih testnih podataka, pojasnio je Bil Klipstein, voditelj projekta tehnološke demonstracije u JPL-u. Ali kako bismo ovaj značajan događaj učinili nezaboravnijim, odlučili smo sarađivati s dizajnerima iz JPL-a na stvaranju zabavnog videa koji prikazuje bit demonstracije kao dijela misije Psyche.

Podsjetimo, NASA se nada da će jednog dana emitirati video i druge podatke vrlo velike propusnosti iz dubokog svemira, te tako omogućiti buduće ljudske misije izvan Zemljine orbite.

Laserski bljesak

Kako bi testirali cijeli sistem, na Psyche je postavljen laserski primopredajnik koji je emitirao video kao kodirani bljesak infracrvenog lasera. Taj je laserski bljesak potom "uhvatila" zvjezdarnica Palomar u Kaliforniji svojim teleskopom Hale.

Rekordna udaljenost prijenosa je oko 80 puta veća od udaljenosti između Zemlje i Mjeseca, a laserskom signalu je trebalo samo 101 sekundu da stigne do Zemlje, objavila je NASA. To je puno brže nego da su slali isti video klasičnim širokopojasnim internetskim vezama na Zemlji.

Nakon primitka videa u Palomaru, on je poslan JPL-u preko interneta, a ta je veza bila sporija od signala koji je dolazio iz dubokog svemira, dodaju iz NASA-e.

Međuplanetarne misije

U NASA-i ovaj uspješan eksperiment nazivaju povijesnom prekretnicom. No, to ne znači da je eksperiment gotov. Kako se Psyche bude nastavila udaljavati od Zemlje, tako će i dalje slati signale iz dubokog svemira kako bi se testirale komunikacijske sposobnosti i optička komunikacija.

- Povećanje naše propusnosti ključno je za postizanje naših budućih istraživačkih i naučnih ciljeva i veselimo se kontinuiranom napretku ove tehnologije i transformaciji načina na koji komuniciramo tokom budućih međuplanetarnih misija - zaključila je je Pam Melroj (Melroy), zamjenica upravitelja NASA-e.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.