Mala škola košarke velikog Reala: Musa poveo "Kraljeve" do finala Eurolige

Detalj s utakmice Reala i Olimpijakosa - Avaz
+5

24.5.2024

Košarkaši madridskog Reala, predvođeni bh. reprezentativcem Džananom Musom, pobijedili su Olimpijakos rezultatom 87:76 u polufinalu Eurolige i tako se plasirali u finale, u kojem će igrati protiv Panatinaikosa.

"Kraljevski klub" je briljirao tokom većeg dijela prvog poluvremena. U napadu su igrali bez greške, a igrali su i čvrstu odbranu. Prednost je pred sami kraj iznosila 25 poena, ali je u zadnjim sekundama trojku pogodio Šakil Mekisik (Shaquille McKissic) i smanjio tu prednost.

O igri Reala govori i činjenica da su oborili rekord po broju poena u poluvremenu (56), koji je prethodno držao Efes s 55.

Upravo je pogodak Mekisika bio katalizator za povratak Olimpijakosa u trećoj dionici. Kao da se druga ekipa pojavila na parketu u Berlinu.

Međutim, njihove napade odbio je upravo Musa, koji je postigao osam od 15 poena Reala u trećoj četvrtini.

Pokušao se Olimpijakos vratiti u posljednjoj dionici, ali su igrači Reala ponovo bili staloženi i uvijek su uspijevali odliti napadima grčkog kluba. Najbliže što su prišli je bilo devet poena, ali "Kraljevi" su previše bili iskusni da ispuste tu prednost.

Pobjedu je ovjerio Musa s četiri poena u posljednje dvije minute, nakon dobre odbrane Reala.

Džanan Musa je utakmicu završio s 20 poena, kojima je pridodao tri skoka i dvije asistencije.

Kod Reala su još bili dvocifreni Geršon Jabusele (Guerschon Yabusele), Vinsen Poirije (Vincent Poirier) i Mario Hezonja.

U redovima Olimpijakosa istakao se Alek Piters (Alec Peters) s 23 poena, dok je Mekisik dodao 17 ubačaja.

Real Madrid će u finalu Eurolige igrati s Panatinaikosom, a taj meč je na programu u nedjelju.

U nešto ranijem terminu Olimpijakos i Fenerbahče će igrati za treće mjesto.