Fudbaleri Nizozemske pobijedili Austriju i ovjerili plasman u narednu rundu

Nizozemska u drugoj rundi. AFP

Piše: E. Ćosić

17.6.2021

Fudbalska reprezentacija Nizozemske pobjedom nad Austrijom (2:0) u utakmici 2. kola grupe C obezbijedila je plasman u narednu rundu. Nizozemci su rano stigli do vodstva, kada je Alaba nesmotrenom reakcijom skrivio penal, a siguran egzekutor najstrožije kazne u 11. minuti bio je Memfis Depaj (Memphis Depay).

Mogao je Depaj i ranije ovjeriti pobjedu svog tima, ali je u 40. minuti promašio zicer. Izabranici Franka De Bura (De Boer) na drugi gol su čekali do 67. minute kada je rezervista Malen nesebično asistirao Damfrisu (Dumfries). Zanimljivo da je defanzivcu Nizozemske ovo bio drugi gol na ovom Euru.

Ranije su svoj susret 2. kola ove grupe odigrali Ukrajina i Sjeverna Makedonija (2:1).

90+4. - Kraj utakmice!

90+4. - Malen je upropastio kontru, bio je sada sebičan. Ostaje 2:0.

90+2. - Austrijanci traže utješni gol, ali su Nizozemci odlično postavljeni u odbrani.

90. - Igrat će se još četiri minute sudijske nadoknade.

85. - Upravo je rezervista Onisivo zaprijetio glavom, ali njegov šut odbranio je Stekelenburg.

84. - Ponovo mijenja Foda. Lajnhart i Onisivo su na terenu umjesto Dragovića i Šlagera. Oba selektora su izvršila po pet izmjena.

82. - Luk De Jong je zamijenio Depaja, strijelca prvog gola.

79. - Austrijanci nemaju rješenja u napadu. Imaju nešto duži posjed lopte, ali bez završnog pasa.

74. - De Bur je na teren poslao Rajana Gravenberha, dok se na klupu preselio De Run.

De Vraj i Alaba: Borba za svaku loptu. AFP

72. - Depaj se sada oslobodio čuvara, ali njegov šut završava daleko od gola.

70. - Nove promjene u selekciji Austrije. Lazaro mijenja Baumgartnera.

68. - Golman Austrije Bahman dobio je žuti karton nakon protesta, tražeći ofsajd.

67. - GOL! Nizozemci su istrčali brz napad, na kraju nesebičan pas Malena za Damfrisa koji pogađa za 2:0. Ovo je drugi gol defanzivca Nizozemske na prvenstvu, ali ovaj pogodak je vrijedan druge runde.

64. - De Bur na izmjenu kolege sa druge strane odgovara trostrukom promjenom. Van igre će Blind, Veghorst i Van Anholt, a u igru će Ake, Malen i Vijndal.

61. - Franko Foda prvi mijenja. Na teren je poslao Kalajdžića, dok će na klupu Gregorić.

60. - Kakva prilika za Nizozemsku! Nakon prekida je De Ligt šutirao, ali brani Bahman.

De Jong i Ulmer u duelu. AFP

57. - Nizozemci su malo usporili tempo utakmice. Ukoliko zadrže ovaj rezultat, obezbijedit će plasman u narednu rundu takmičenja.

51. - Dobar tempo utakmice u Amsterdamu, Austrijanci u ofanzivi.

46. - Počinje drugo poluvrijeme.

46. - Nije bilo promjena na poluvremenu, ekipe će u drugom dijelu igrati u istim sastavima u kojima su i počeli susret:

NIZOZEMSKA (5-3-2): Stekelenburg, Damfris (Dumfries), De Fraj (De Vrij), De Ligt, Blind, Van Anholt (Van Aanholt), De Run (De Roon), Vajnaldum (Wijnaldum), De Jong, Depaj (Depay) i Veghorst (Weghorst).

AUSTRIJA (4-4-2): Bahman (Bachmann), Ulmer, Hintereger (Hinteregger), Dragović, Lajner (Lainer), Alaba, Laimer, Šlager (Schlager), Baumgartner, Sabicer (Sabitzer) i Gregorić (Gregoritsch).

Depaj: Promašio zicer za 2:0. AFP

45+1. - Kraj prvog poluvremena.

45. - Igrat će se još minuta sudijske nadoknade.

44. - Ponovo je Depaj bio u izglednoj prilici, ali sada je njegov udarac na putu do gola zaustavio Dragović.

41. - Jedna dobra akcija Nizozemaca, na kraju udarac Vajnalduma blokiran. Ostaje 1:0 za izabranike Franka De Bura.

40. - Kakav promašaj Depaja! Dobio je loptu na pet metara od gola, ali je poslao loptu mreko gola iz mat pozicije.

35. - Hintereger je zaprijetio, ali njegov šut ide preko gola.

30. - Nizozemci su sa nešto dužim posjedom uspjeli umiriti utakmicu. Igra se u ritmu koji njima odgovara.

23. - Sredina prvog dijela je iza nas, Nizozemska vodi golom Memfisa Depaja iz 11. minute.

14. - Drugi žuti karton na utakmici. Sada ga je dobio De Run u nizozemskoj selekciji.

11. - GOL! Depaj pogađa iako je golman pogodio stranu. Nizozemska vodi sa 1:0.

Prekršaj Alabe nad Damfrisom. AFP

9. - Penal za Nizozemsku! Alaba je nagazio Damfrisa i sudija Grinfeld je nakon konsultacije sa VAR-om pokazao na bijelu tačku. Kapiten Austrije je dobio žuti karton.

5. - Uvodno ispitivanje snaga u Amsterdamu.

1. - Počela je utakmica, prvi sa centra krenuli su reprezentativci Austrije.

0. - Pravdu na večerašnjoj utakmici dijelit će Izraelac Oren Grinfeld.

Kuman: Bivši selektor Nizozemske, a sada trener Barcelone na tribinama stadiona u Amsterdamu. AFP

Svoju drugu utakmicu grupne faze od 21 sat odigrat će selekcije Nizozemske i Austrije. Obje ekipe ostvarile su pobjede u prvim utakmicama, a eventualnim večerašnjim trijumfom jedna od ove dvije ekipe otvorile bi vrata naredne runde.

Kada je riječ o izostancima, selektor Nizozemske Frank De Bur (De Boer) može računati na sve fudbalere, dok će Franko Foda (Franco) na drugoj strani biti lišen usluga suspendovanog Marka Arnautovića.

Utakmicu na Johan Krojf Areni (Cruyff) sudit će Izraelac Orel Grinfeld. Izraelski sudija nije imao priliku dijeliti pravdu na jednom meču Nizozemske, dok je Austriji sudio 2018. godine u utakmici kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo protiv Gruzije (1:1).

Poznati su i sastavi u kojima će selekcije izaći na travnjak stadiona u Amsterdamu:

Avaz i SofaScore jedini u BiH pokreću „Pick'em“ igru pogađanja rezultata na EURU, a započeti igru i vidjeti pravila možete ovdje.