Meksikanci nisu uspjeli proći grupu uprkos pobjedi nad Saudijskom Arabijom

Slavlje Argentinaca. Twitter

Piše: E. Ć.

30.11.2022

Argentina i Poljska izborile su osminu finala Svjetskog prvenstva u Kataru. "Gaučosi" su u posljednjem kolu savladali Poljsku sa 2:0, te ovjerili prvo mjesto u grupi, dok je Poljacima na ruku išao trijumf Meksika nad Saudijskom Arabijom (2:1).

Argentinci su napadali, ali nisu imali rješenje za poljsku odbranu. I kada je poljska odbrana bila savladana, na golu je bio sjajni Vojček Ščešni (Wojciech Szczesny) koji je u 39. minuti odbranio penal Lionelu Mesiju (Messi). No, onda početak drugog dijela kao iz snova za Argentinu koju je u prednost doveo Aleksis Mekalister (Alexis Mac Allister) u 46. minuti.

Na 2:0 je povisio Julian Alvarez, a do kraja susreta "Gaučosi" su imali još prilika, ali Mesi i Lautaro Martinez se nisu uspjeli upisati u strijelce.

U drugom meču ove grupe Meksiko je pobijedio Saudijsku Arabiju sa 2:1. Meksikanci su dugo tražili rješenje za dobru odbranu Saudijaca, a probili su je u 47. minuti pogotkom Henrija Martina (Henry). Pet minuta kasnije Luis Čavez (Chavez) je udvostručio prednost meksičkog tima.

Zanimljivo, u tom trenutku su Poljska i Meksiko imali po četiri boda uz identičnu gol razliku 2:2, a u tom slučaju bi odlučivao fer plej - odnosno dalje bi išla ekipa koja bi imala manje žutih kartona.

Meksikanci su bili u nešto goroj situaciji pa su napali, a onda je stigla kazna iz kontranapada, kada je pogodio Salem Al Davsari (Dawsari).

Argentina ide na Australiju, dok će Poljska na megdan aktuelnim svjetskim prvacima Francuzima.

TOK UTAKMICA

90' - Saudijska Arabija - Meksiko 1:2, kraj!

90+5' - Saudijska Arabija - Meksiko 1:2, GOOOOOOOOOOOL! Saudijci smanjili, Al Davsari je strijelac!

90' - Poljska - Argentina 0:2, kraj! Argentina grupu prolazi kao prvoplasirana! Poljska osluškuje rezultat drugog meča, ukoliko ostane 2:0 za Meksiko, Poljaci idu dalje.

90' - Saudijska Arabija - Meksiko 0:2, ovdje još sedam minuta igre.

90' - Poljska - Argentina 0:2, šest minuta sudijske nadoknade.

86' - Poljska - Argentina 0:2, zicer Lautara! Išao je malo iskosa, a onda šutirao jako slabo, ide to pokraj gola!

79' - Poljska - Argentina 0:2, Krihovjak dobija žuti karton. Ovo je peta javna opomena za Poljake, Meksikanci imaju dvije više.

73' - Saudijska Arabija - Meksiko 0:2, prijete Meksikanci! Čavez je dobro šutirao iz slobodnjaka, ali brani to golman Saudijske Arabije.

73' - Poljska - Argentina 0:2, sjajna prilika za Alvareza! Dobio je sjajnu loptu, šutirao, ali zatresao je samo spoljni dio mreže.

71' - Poljska - Argentina 0:2, kakva šansa za Mesija! Ponovo je to odbranio Ščešni.

70' - Sada je Argentina napravila haos u grupi. Drugoplasirana Poljska i trećeplasirani Meksiko imaju po četiri boda i gol razliku 2:2, a u međusobnom okršaju su igrali 0:0. Ukoliko ovako ostane gledat će se broj žutih kartona, a Poljska (4) ih je zaradila manje od Meksika (7).

68' - Poljska - Argentina 0:2, GOOOOOOOOOOOL! Alvarez matira Ščešnog, "Gaučosi" na pragu osmine finala!

64' - Poljska - Argentina 0:1, Mesi je ponovo pokušao zaprijetiti Ščešnom, ali njegov šut završava u poljskom bloku.

62' - Poljska - Argentina 0:1, Šimanski mijenja Bjelika u poljskom timu.

59' - Poljska - Argentina 0:1, mijenjaju Argentinci. Paredes i Taljafiko su na terenu, a susret je završen za Di Mariju i Akunju.

53' - Sada Meksiku treba gol da zauzme drugo mjesto u grupi.

53' - Saudijska Arabija - Meksiko 0:2, GOOOOOOOOOOL! Meksikanci su brzo udvostručili prednost, a strijelac je Čavez.

53' - Poljska - Argentina 0:1, Mesi je bio u prodoru, ali se onda spetljao.

50' - S ovim rezultatom Argentina je prva, Poljska druga, Meksiko treći, a Saudijska Arabija četvrta. Ovako izgleda tabela u grupi C sa trenutnim rezultatima.

Tabela u grupi C. Screenshot

48' - Saudijska Arabija - Meksiko 0:1, GOOOOOOOOOL! Poveli su Meksikanci, a strijelac je Martin!

49' - Poljska - Argentina 0:1, bilo je blizu! Zjelinski je centrirao, a Glik šutira pored gola!

49' - Poljska - Argentina 0:1, prvi žuti karton na ovom susretu, požutio je Akunja.

47' - Poljska - Argentina 0:1, GOOOOOOOOOOOOOL! "Gaučosi" vode, strijelac je Mekalister!

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

46' - Poljska - Argentina 0:1, izmjene kod Poljaka. Skoras i Kaminski mijenjaju Frankovski i Sviderski.

45' - Saudijska Arabija - Meksiko 0:0, kraj prvih 45 minuta i na ovom meču.

45+5' - Saudijska Arabija - Meksiko 0:0, Al Hasan je bio u prilici, ali lopta ide pored gola.

45' - Poljska - Argentina 0:0, kraj prvog poluvremena.

45' - Saudijska Arabija - Meksiko 0:0, na ovom susretu će se igrati još šest minuta u prvom dijelu.

45' - Poljska - Argentina 0:0, tri minute sudijske nadoknade.

42' - Saudijska Arabija - Meksiko 0:0, Meksikanci prijete iz prekida, no bez promjene rezultata.

39' - Poljska - Argentina 0:0, Ščešni brani penal Mesiju! Pročitao je njegovu namjeru i odbranio mu šut!

38' - Poljska - Argentina 0:0, penal za Argentinu!

37' - Poljska - Argentina 0:0, sudija gleda usporeni snimak, Argentinci traže penal!

36' - Zanimljiv podatak. Mesiju je utakmica protiv Poljske ukupno 22. na svjetskim prvenstvima. Više od njega ih imaju samo Lotar Mateus (25), Miroslav Kloze (24) i Paolo Maldini (23).

35' - Poljska - Argentina 0:0, opasno je bilo ispred poljskog gola! Ščešni brani šut Fernandeza, u nastavku akcije je Mesi pokušao doći do visoke lopte.

33' - Poljska - Argentina 0:0, kakav pokušaj Di Marije! Šutirao je direktno iz kornera, ali nije se dao prevariti Ščešni.

29' - Saudijska Arabija - Meksiko 0:0, Al Šehri je dobio javnu opomenu, drugi žuti karton na toj utakmici.

28' - Poljska - Argentina 0:0, ponovo prijete "Gaučosi", Akunja je šutirao, ide to pored lijeve stative poljskog gola.

25' - Saudijska Arabija - Meksiko 0:0, Pineda je imao odličnu šansu! Zahvatio je volej, ali brani to saudijski golman.

20' - Poljska - Argentina 0:0, Poljaci su pokušali zaprijetiti iz prekida, ali ništa se nije izrodilo iz ove prilike.

17' - Poljska - Argentina 0:0, Akunja se dobro izvukao na lijevu stranu, dobio je loptu od Mesija, ali neprecizno šutira.

16' - Saudijska Arabija - Meksiko 0:0, prvi žuti karton na susretu, dobio ga je Edson Alvarez.

15' - Poljska - Argentina 0:0, nakon brzog i ofanzivnog početka, Argentinci su usporili tempo utakmice.

10' - Poljska - Argentina 0:0, Mesi prijeti Ščešnom! Prošao je po strani i onda šutirao, ali brani to poljski golman.

7' - Poljska - Argentina 0:0, prvi pokušaj Mesija, ali bez većih problema za Ščešnog.

4' - Poljska - Argentina 0:0, sada je zaprijetila Poljska, ali slab šut Bjelika završava u argentinskom bloku.

3' - Saudijska Arabija - Meksiko 0:0, prva prilika za Meksikance! Opasan centaršut sa strane, ali Al Ovais reaguje u posljednji čas ispred Vege.

2' - Poljska - Argentina 0:0, prvi korner za "Gaučose", izvest će ga Mesi.

1' - Počele su utakmice!

Odabrane su i početni sastavi.

Poljska - Argentina

Poljska: Ščešni, Keš, Glik, Kivijor, Berežinski, Bijelik, Krihovijak, Zjelinski, Sviderski, Frankovski i Levandovski.

Argentina: Martinez, Akunja, Otamendi, Romero, Molina, Fernandez, De Paul, Mek Alister, Di Marija, Alvarez i Mesi.

Saudijska Arabija - Meksiko

Saudijska Arabija: Al Ovadi, Tambakti, Al Boleahi, Al Amri, Abdulhamid, Al Hasan, Kano, Al Ganam, Al Buraikan, Al Šehri i Al Davsari.

Meksiko: Očoa, Galjardo, Moreno, Montes, Sančez, Alvarez, Pineda, Čavez, Vega, Martin i Lozano.

Argentina i Mesi nisu sigurni. Treba im pobjeda da sa sigurnošću čekiraju kartu za narednu rundu. Odgovara im i remi, ali da Meksiko u tom slučaju pobijedi Saudijsku Arabiju. Ukoliko Argentina izgubi od Poljske, ispada bez obzira na ishod meča Meksika i Saudijske Arabije.

Poljskoj igra bod. Saudijska Arabija bi prolaz dalje ovjerila pobjedom, a dovoljan je i remi ukoliko Argentina izgubi od Poljske. Meksiko je u najlošijoj situaciji. Meksikanci moraju pobijediti Saudijsku Arabiju i onda navijati da Argentina neće pobijediti Poljsku.