Hajradinović - Avaz
Italija BiH - Avaz
+8

9.6.2024

Poštovani čitatelji dobrodošli na tekstualni prijenos prijateljske utakmice između Italije i Bosne i Hercegovine.

Susret se igra na Karlo Kastelani stadionu u Empoliju, a pravdu će dijeliti sudija s Kipra Krisovalantis Teuli (Chrysovalantis Theouli).

Italija - Bosna i Hercegovina 1:0 (Fratesi 38')

FT - Kraj utakmice!

90+1' - Velika šansa! Pogriješili su domaći, ali kao da je lopta iznenadila i Ahmedhodžića koji nije najbolje reagovao i nije uspio matirati istrčalog Donarumu.

90' - Četiri minute nadoknade.

88' - Još dvije izmjene u našem timu. Gigovića mijenja Šošić, a Muharemović je u igri umjesto Katića.

80' - Hadžikadunić je zamijenio povrijeđenog Mujakića. U nekoliko navrata je Mujakić pokazivao da ima problema s bolovima, zbog čega sad ide van igre.

76' - Još dvije izmjene kod domaćih. Raspadori mijenja Kijezu, a debitant Folorušo Fratesija.

75' - Ponovo je Skamaka šutirao, ovog puta s ruba šesnaesterca, ali je opet dobro intervenisao bh. golman.

73' - Odlična prilika za Italiju! Skamaka je dobio loptu s desne strane, pokušao je plasirati u mrežu, ali ponovo se istakao Pirić.

67' - Sada i Barbarez pravi promjene. Hajradinović i Šarić su ustupili svoja mjesta Burniću i Huseinbašiću.

65' - Prvi mijenja Spaleti. Dimarko, Kristante i Pelegrini idu na teren umjesto Žoržinja, Fagiolija i Belanove.

64' - Šansa za domaće! Pirić je sada izvrsno intervenisao i zaustavio je šut Skamake nakon lijepe akcije Italijana.

60' - Period igre kada naša reprezentacija ima loptu duže u svom posjedu.

55' - Iza nas je već deset minuta igre u nastavku, nismo vidjeli nijednu priliku u drugom poluvremenu.

50' - Oprezan početak drugog dijela. Počela je padati i snažna kiša u Empoliju, pa igrači žele izbjeći eventualne povrede.

46' - Nema promjena u sastavima, počelo je drugo poluvrijeme.

Sa zagrijavanja uoči utakmice. N/FSBiH

HT - Kraj prvog poluvremena.

45' - Minut nadoknade u prvom dijelu.

38' - GOL! Bila je ovo zaista dobra akcija Italijana i još bolja završnica Fratesija. Dobio je centaršut s lijeve strane i matirao Pirića.

29' - Dobro stoje naši fudbaleri. Ahmedhodžić je sada na vrijeme intervenisao i izbacio loptu u korner ispred Kambijasa. Bonđorno je pokušao, ali otišlo je to daleko od našeg gola.

21' - Još jedna dobra šansa! Hajradinoviću se lopta odbila na šut s ruba šesnaesterca, ali je blok odbrane spasio Italijane.

18' - Zaprijetio je Gazibegović! Šutirao je iz slobodnog udarca s nekih 18 metara, ali je Donaruma to odbio u korner. Išlo je to prilično posredini gola, što je olakšalo posao golmanu Italije.

14' - Opet je Italija zaprijetila, ali je Pirić zaustavio Fratestija.

11' - Bilo je opasno pred našim golom! Fratesi i Kijeza su zaustavljeni, na kraju je Ahmedhodžić izbacio loptu daleko od našeg gola.

9' - Sada i Italija dolazi do prvog kornera na ovom susretu.

8' - Velika šansa za BiH! Hajradinović je došao do lopte nakon greške domaćih, prevario je Darmijana, a Donaruma na jedvite jade uspijeva spasiti svoj gol! Imat ćemo korner.

6' - Uvodno ispitivanje snaga, domaći imaju loptu u svom posjedu na otvaranju utakmice.

3' - Naša reprezentacija ima podršku u Empoliju, nekoliko stotina navijača je tu da bodri "Zmajeve".

1' - Počela je utakmica!

Pozdrav Barbareza i Spaletija uoči utakmice. Screenshot / BHRT

20:42 - U toku je intoniranje himne Bosne i Hercegovine. Nakon toga će se intonirati himna Italije.

Sastavi

Selektori Lućano Spaleti (Luciano Spalletti) i Sergej Barbarez odredili su početne sastave.

Italija: Donaruma, Darmijan, Bonđorno, Kalafiori, Belanova, Žoržinjo, Fagioli, Kambijaso, Fratesi, Kijeza i Skamaka.

BiH: Pirić, Bičakčić, Katić, Ahmedhodžić, Mujakić, Šarić, Tahirović, Hajradinović, Gazibegović, Gigović i Demirović.

U odnosu na prošlu utakmicu, Barbarez je napravio dvije izmjene. Pirić je na golu umjesto Vasilja, dok je Mujakić zauzeo Radeljićevo mjesto.

Međusobni susreti

Podsjetimo, zbog povreda su otpali Edin Džeko, Stjepan Radeljić, Nikola Vasilj, dok je Nail Omerović napustio okupljanje zbog privatnih obaveza u dogovoru sa selektorom.

Inače, s Italijanima smo igrali prije tri godine u okviru A divizije Lige nacija, a 2019. smo s "Azurima“ bili u kvalifikacionoj grupi za Evropsko prvenstvo.

Historijski prijatelji

Kada je riječ o italijanskoj reprezentaciji, uvijek se sjetimo prijateljskog poteza. "Azuri“ su bili prva reprezentacija koja je gostovala u BiH nakon rata u našoj zemlji. Tog 6. novembra 1996. Italijani su, predvođeni selektorom Arigom Sačijem (Sacchi), stigli u Sarajevo, u koje niko nije htio doći igrati utakmicu.

Đanfranko Zola (Gianfranco), Enriko Kijeza (Enrico Chiesa), Paolo Maldini, Dino Bađo (Baggio), Frančesko Toldo (Francesco), Albertini, Padalino... igrali su na prepunom Koševu. Italija je tada bila viceprvak svijeta, a BiH je pobijedila tada 2:1. Strijelci su bili Salihamidžić i Bolić za naš tim, dok je Kijeza pogodio za Italijane.