BIH

Praštalo: Integracija BiH i Balkana u EU mora biti primarni interes Brisela

Fena/Avaz.ba

1.2.2018

Predsjednik Evropskog pokreta u Bosni i Hercegovini Predrag Praštalo izlagao je na međunarodnoj panel-diskusiji u Sloveniji, koju je organizirao Institut ''IFIMES'' iz Ljubljane.

U svom izlaganju, Praštalo je, između ostalog, rekao da, radi kompliciranog društveno-političkog uređenja, kojeg je Dejtonskim mirovnim sporazumom i Ustavom (s opravdanim ciljem okončanja ratnih sukoba 90-tih godina prošlog stoljeća) Bosni i Hercegovini nametnula međunarodna zajednica, naša zemlja može još dugi niz godina čekati na članstvo u NATO i EU, saopćeno je iz Evropskog pokreta u BiH.  

Politički konsenzus

- Komplicirano društveno-političko uređenje neodgovornim domaćim političarima (nacionalistički orijentiranim i vođenim ciljevima) omogućava stalne društveno-političke blokade i krizne situacije, koje vrlo lako mogu prerasti u naredne oružane sukobe i bez pozitivno-diskriminirajuće podrške iz Brisela i Evropske unije i međunarodne zajednice, iako imamo vrlo kvalitetne ljudske kapacitete i potencijale. Ako bi nam se postavljali uvjeti slično uređenim i funkcionalnim društvima poput Češke, Mađarske, Slovačke ili Slovenije, Bosna i Hercegovina može čekati i do 3000. godine, a da ni do tada možda nećemo postići iskreni politički konsenzus pristupanju u NATO, vitalnom i iskrenom evropskom interesu društva ili postati član EU - rekao je Praštalo.

Istaknuo je da danas EU ima jedinstvenu priliku da iz trenutnog kriznog perioda, ali i iz rađanja Unije u vrijeme "Američko-Ruske hladnoratovske Evrope i svijeta", koja je osmišljena i "krojena" po uzoru na stvaranje Sjedinjenih Američkih Država, definitivno i konačno preraste i postane samostalni evropski projekt jedinstvene Evropske unije, bez podjela i diskriminacije na "male i velike", "nove i stare" i "bogate i siromašne" članice, što je proces koji mora biti okončan procesom reformiranja i integracija evropskog prostora pod službenim nazivom “zapadni Balkan“ u EU - što prije, to bolje i po samu EU i region.                                                                                                                                                             

– Dokle god se to ne dogodi, ostat će tamna mrlja i relikt prošlosti podjela na evropskom kontinentom, jer bi to značilo ponovno povlačenje nevidljive linije, koja je decenijama dijelila Evropu, samo ovaj put ne na zapad–istok, kapitalizam-komunizam, nego rasna diskriminacija na civiliziranu i kulturnu - neciviliziranu - nekulturnu ili bogatu i siromašnu Evropu - navodi Praštalo.

Da bi došlo do konačnog ukidanja nevidljivih linija razdvajanja evropskih naroda i kultura, smatra da je neophodna i vitalno važna po opstojnost i dalji razvoj same EU, kao najvećeg i najznačajnijeg projekta ljudske istorije, što brža integracija, posebno BiH i regiona zapadnog Balkana u evropske procese i članstvo u EU i to ne 2030. godine ili kasnije, nego najduže u narednih sedam osam godina.  

- U protivnom, sigurnost i opstanak EU su upitni, jer ovoga puta ne bi kataklizma bila ograničena na područje bivše Jugoslavije, kao što je slučaj bio 90-tih godina prošlog stoljeća, nego bi izbjeglički, humanitarni i rušilački talas preplavio Evropu i mnogo šire - objasnio je.

Podvukao je da članstvo i integracija BiH i Balkana u EU moraju biti primarni interes Brisela, gledano iz sigurnosnih razloga po ljudske živote i posebno ogromnog kapitala i geostrateških ciljeva i same EU.   


- Upravo Brisel i Evropa su ti koji mogu najviše da izgube, prije svega svoj luksuz mirnog i spokojnog egzistiranja u slučaju novih turbulencija u našem regionu, koje gotovo sigurno, ovaj put, ne bi zahvatile samo područje nekadasnje Jugoslavije, nego veći dio evropskog kontinenta, ako ne i šire. Stoga su naša očekivanja velika u vrijeme predsjedavanja Bugarske, u nadi da će nastati neki novi proces, sličan solunskom kada je regiji obećana i najavljena jasna evropska perspektiva - kazao je Praštalo.

Velika nada

Naglašava da bez integracija i članstva BiH i Balkana u EU "jadni smo svi mi u regiji". 

Zaključio je da veliku nadu polažemo u Bugarsko, Austrijsko i Rumunsko predsjedavanje EU 2018.-2019., kao i u dalje lobiranje zemalja članica "Višegradske grupe", Slovenije, Hrvatske i Grčke u institucijama EU, koji su najiskreniji prijatelji BiH i regiona, koji, usto, najbolje poznaju prilike u našoj regiji i na kraju imaju i najviše interesa za očuvanje mira i stabilnosti, a što nam samo članstvo u EU svima garantira.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.