BIH

Zaključci Vijeća EU o proširenju i procesu stabilizacije i pridruživanja

Avaz.ba

27.6.2018

Vijeće Evropske unije donijelo je nekoliko zaključaka o proširenju i procesu stabilizacije i pridruživanja kada je u pitanju Bosna i Hercegovina.

Vijeće pozdravlja finaliziranje odgovora zemlje na Upitnik Evropske komisije za Mišljenje o zahtjevu za članstvo u EU kroz Mehanizam koordinacije i apelira na Bosnu i Hercegovinu da i dalje koristi ovaj važan mehanizam za pripremu dosljednih i sveobuhvatnih strateških dokumenata za cijelu zemlju, uključujući i one koje zahtijeva Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. Vijeće podsjeća da zahtjev Bosne i Hercegovine za članstvo u EU iz februara 2016. godine predstavlja strateško opredjeljenje za napredak ka EU, koje se hitno mora pretočiti u sveobuhvatne reformske rezultate na terenu. Vijeće pozdravlja usvajanje nekih od reformi orijentiranih ka EU u Bosni i Hercegovini poput akciza ili strategija za cijelu zemlju u oblastima okoliša i ruralnog razvoja. Međutim, Vijeće sa zabrinutošću primjećuje da su retorika podjela i predizborne kampanje značajno usporile tempo reformi, posebice što se tiče Reformske agende.

Nezavisnost i profesionalizam

Vijeće ponovo ističe da od Bosne i Hercegovine očekuje da osigura potpunu i učinkovitu provedbu Reformske agende, u skladu s Akcionim planom koji je dogovoren s vlastima Bosne i Hercegovine, uz konsultacije sa civilnim društvom, za dobrobit njenih građana te u bliskoj saradnji s Evropskom unijom, međunarodnim finansijskim institucijama i međunarodnim partnerima. Inkluzivne socio-ekonomske reforme, jačanje vladavine prava, uključujući jačanje nezavisnosti i nepristranosti, kao i odgovornosti, profesionalizma i efikasnosti, borba protiv korupcije i organiziranog kriminala, protiv radikalizacije i terorizma, protiv neregularnih migracija, kao i reforma javne uprave u skladu s evropskim standardima na svim nivoima vlasti, te daljnje unapređenje saradnje između svih nivoa vlasti, su i dalje najvažniji prioriteti.

Nadalje, Vijeće izražava žaljenje zbog nedostatka napretka po pitanju slobode izražavanja i izgradnje nezavisnih medija, te poziva Bosnu i Hercegovinu da intenzivira napore na rješavanju ovih pitanja.

Vijeće apelira na Bosnu i Hercegovinu da usvoji, kao najviši prioritet, odredbe Zakona o krivičnom postupku Bosne i Hercegovine u skladu s međunarodnim standardima. Također poziva na potpuno usvajanje Zakona o sukobu interesa kao i Zakona o obavještajno-sigurnosnoj agenciji.

Vijeće je primilo k znanju raspisivanje općih izbora, koji su zakazani za 7. oktobar 2018. godine. Vijeće izražava žaljenje zbog nedostatka volje za kompromisom koji su do sada pokazale političke stranke i snažno poziva vlasti Bosne i Hercegovine da hitno izmijene izborni okvir s ciljem da se osigura provedba rezultata izbora u oktobru 2018. godine. U ovom pogledu, svi politički lideri trebaju preuzeti odgovornost i pronaći rješenje u vezi s Domom naroda Federacije BiH. Vijeće smatra da se izbornim reformama treba pristupiti u duhu dijaloga, kao važnom pitanju, te također poziva Bosnu i Hercegovinu da provodi preporuke OSCE-ODIHR-a kako bi približila zemlju evropskim standardima, uz unapređenje demokratskih procesa za buduće izbore. Vijeće, također, ima u vidu da se druga pitanja u vezi s izborima, uključujući odredbe za održavanje lokalnih izbora u Mostaru i za Predsjedništvo Bosne i Hercegovine, trebaju rješavati u dogledno vrijeme nakon izbora, a u skladu s evropskim standardima; u tom pogledu, Vijeće naglašava da se ne trebaju poduzimati bilo kakvi zakonodavni ili politički koraci koji bi bili dodatni izazov za provedbu presude "Sejdić-Finci" i drugih povezanih presuda. Ove reforme, međutim, ne mogu utjecati na daljnju provedbu Reformske agende.

Vijeće nadalje ponovno izražava svoje neopozivo opredjeljenje EU perspektivi Bosne i Hercegovine kao jedinstvene, ujedinjene i suverene zemlje, te ohrabruje sve vlasti i političke snage u Bosni i Hercegovini da prevaziđu retoriku podjela ukorijenjenu u prošlosti, zaustave veličanje osuđenih ratnih zločinaca, te da aktivno promoviraju pomirenje, uključujući kroz obrazovanje. Vijeće ohrabruje Bosnu i Hercegovinu da se dalje aktivno angažira kroz regionalnu saradnju i izgradnju susjedskih odnosa.

Nedostatak podrške

Vijeće pozdravlja postignuti napredak po pitanju ekonomskog razvoja i konkurentnosti. Međutim, u skladu sa Zajedničkim zaključcima Ekonomskog i finansijskog dijaloga između EU i zapadnog Balkana i Turske, Vijeće poziva Bosnu i Hercegovinu da odgovori na ključne izazove poput slabe vladavine prava, i dalje oslabljenog poslovnog okruženja, nedostatka jedinstvenog ekonomskog prostora, fragmentiranog regulatornog okruženja, velike i neefikasne javne administracije, značajne neformalne ekonomije, slabog pristupa finansijama za određene segmente ekonomije, korupcije, neujednačenosti tržišta rada sa visokom strukturalnom nezaposlenošću i niskom stopom zaposlenosti koja je povezana sa oslabljenim sistemom obrazovanja, slabim institucionalnim kapacitetima i nedostatkom podrške za investicionu klimu, te da ojača sveobuhvatni okvir za sanaciju banaka. Vijeće također ponovno ističe potrebu za daljnje napore vlasti Bosne i Hercegovine u oblasti zaštite okoliša.

Vijeće ohrabruje vlasti Bosne i Hercegovine na svim nivoima da se aktivno opredijele za proces pripreme Mišljenja Evropske komisije i daju svoj doprinos na zahtjeve Komisije. Ističe da će tokom pripreme Mišljenja, Komisija trebati posvetiti posebnu pažnju provedbi presude "Sejdić-Finci". Imajući u vidu da Ustav Bosne i Hercegovine navodi Bošnjake, Hrvate i Srbe kao konstitutivne narode (zajedno sa Ostalima), Vijeće ponovno naglašava da principi jednakosti svih građana i nediskriminacije moraju biti u potpunosti zagarantirani. Vijeće će se očitati o procesu integracija Bosne i Hercegovine u EU na osnovu budućeg mišljenja Komisije o zahtjevu zemlje za članstvo u EU.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.