POTPREDSJEDNIK EU KOMISIJE

Margaritis Šinas u posjeti BiH: Naglasio punu podršku EU za upravljanje migracijama

Novi projekt, vrijedan 39,5 miliona eura, usmjeren je na poboljšanje upravljanja granicama a omogućit će i okvir za tranziciju koordinacije i upravljanja odgovora na migracije u BiH sa UN agencija i humanitarnih aktera na bh. vlasti

Šinas tokom posjete BiH. Europa.ba

H. J. I.

10.10.2022

Tokom posjete Bosni i Hercegovini 9. oktobra 2022. godine, potpredsjednik Evropske komisije za promicanje evropskog načina života, Margaritis Šinas (Schinas), najavio je novi projekat, vrijedan 39,5 miliona eura, kojemu je cilj podržati Bosnu i Hercegovinu u upravljanju mješovitim migracijskim tokovima i upravljanju granicama. Dio je to kontinuirane podrške EU Bosni i Hercegovini i zapadnom Balkanu u suočavanju sa pitanjima neregularnih migracija, sigurnosti granica, azila, povratka, borbe protiv krijumčarenja migranata i borbe protiv trgovine ljudima.

Potpredsjednik Šinas boravi u BiH u okviru posjete u četiri zemlje zapadnog Balkana kako bi razgovarao sa partnerima u regiji, stekao bolji uvid u situaciju na terenu i u duhu partnerstva i saradnje izvidio mogućnosti postupanja sa rastućim brojem neregularnih prelazaka granice duž zapadnobalkanske rute.


Kredibilna migracijska politika

Potpredsjednik Šinas se sastao sa ministrom sigurnosti BiH Selmom Cikotićem i zahvalio mu na vodećoj ulozi koju ministarstvo ima u unapređenju migrantske situacije, koordinaciji usluga i uvećanju međunarodne saradnje. Pozvao je na jaču saradnju i koordinaciju sa Evropskom agencijom za graničnu i obalnu stražu, Frontex-om, kao i da BiH finalizira uspostavu zajedničke kontakt tačke za saradnju sa Evropskom agencijom za saradnju agencija za provođenje zakona, Europol-om. Naglasio je i potrebu za ubrzanjem povratka onih kojima nije potrebna zaštita – kao osnovne komponente bilo koje kredibilne migracijske politike.

Otkako je veći broj ljudi u pokretu počeo stizati u Bosnu i Hercegovinu početkom 2018. godine, Evropska unija je osigurala više od 100 miliona eura za zbrinjavanje izbjeglica, tražilaca azila i migranata, kao i za pomoć BiH u jačanju kapaciteta za upravljanje migracijama. Novi projekt, vrijedan 39,5 miliona eura, usmjeren je na poboljšanje upravljanja granicama a omogućit će i okvir za tranziciju koordinacije i upravljanja odgovora na migracije u BiH sa UN agencija i humanitarnih aktera na bh. vlasti. To dolazi iz 101 miliona eura koje je EU izdvojila za tri zapadnobalkanska partnera, BiH, Sjevernu Makedoniju i Srbiju, za jačanje kapaciteta u odgovoru na upravljanje migracijskim tokovima.

U toku posjete BiH, potpredsjednik Šinas je obišao prihvatni centar za neregularne migrante u blizini Sarajeva, Ušivak. Tamo se upoznao sa migrantima i mogao je vidjeti poboljšane uslove u centru, kao rezultat podrške EU. Posjetio je i prostoriju za šivanje u centru, u kojoj su migranti, zahvaljujući podršci EU, pokrenuli novu modnu marku "No Nation Fashion".


Stabilna i održiva migracijska situacija

- Svi se sjećamo događaja iz 2015. i 2016. godine koji su uzrokovali dramatične prizore koje nikada više ne želimo vidjeti na našem kontinentu. Zahvaljujući naporima BiH, podršci susjednih zemalja i Frontex-a, Evropske agencije za granice, zajedno smo uspjeli situaciju ponovno staviti pod kontrolu i od tada svjedočimo značajnom smanjenju dolazaka ovom rutom. Međutim, proteklih mjeseci, brojevi ponovo rastu, što znači da se svi trebamo pozabaviti situacijom sa pojačanim oprezom. Zato sam se odlučio na niz posjeta, koje osim Sarajeva, uključuju i Beograd, Skoplje i Tiranu, gdje gledam kako možemo najbolje odgovoriti na situaciju zajedno u duhu saradnje. Evropska unija podržava i nastaviće da podržava Bosnu i Hercegovinu u upravljanju migracijama: i samo moje prisustvo ovdje govori u prilog toj činjenici - rekao je Šinas.

- Evropska unija je od izbijanja migrantske krize bila glavni partner i pružala najveću finansijsku podršku vlastima u BiH u oblasti migracija i upravljanja granicama. Rezultat našeg zajedničkog rada je stabilna i održiva migracijska situacija. Kroz efikasnije upravljanje migrantskim tokovima, jačanje koordinacije institucija na svim nivoima vlasti, pojačan nadzor državne granice i poboljšanu saradnju sa međunarodnim partnerima i civilnim društvom, danas smo u mnogo povoljnijoj situaciji i spremniji smo da se nosimo sa ovim izazovima. Drago nam je da su naši napori prepoznati i pozitivno ocijenjeni od strane naših partnera iz EU - rekao je ministar sigurnosti, Cikotić.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.