VAŽNA TEMA

U Mostaru obilježen Svjetski dan intelektualnog vlasništva

Sudionici panela ovom prilikom su se upoznali s najnovijim temama i izazovima iz oblasti preddijagnostike intelektualnog vlasništva

S obilježavanja u Mostaru - Avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
+1
FENA

26.4.2023

Na obilježavanju Svjetskog dana intelektualnoga vlasništva u Mostaru, u organizaciji Instituta za intelektualno vlasništvo BiH, okupili su se vodeći stručnjaci iz područja intelektualnog vlasništva, naučnici, istraživači, pravni stručnjaci i predstavnici različitih industrija koji se bave tom temom.

Učesnici panela ovom prilikom su se upoznali s najnovijim temama i izazovima iz oblasti preddijagnostike intelektualnog vlasništva.

Vrsta analize

Govoreći o usluzi preddijagnostike, vođa tim projekta EU podrške prava intelektualnog vlasništva u BiH Miodrag Marković kazao je kako je riječ o novoj usluzi koju će Institut za intelektualno vlasništvo ubuduće pružati.

- Preddijagnostika predstavlja jednu vrstu analize, besplatne, koju će obučeni iz Instituta vršiti po zahtjevu, uz očuvanju svih tajnosti, zainteresiranih pravnih i fizičkih osoba koji se misle ozbiljnije baviti ekonomskim poslovanjem. Njome će se ukazati na potencijalne koristi i mogućnosti zaštite određenih inovativnih elemenata u proizvodnji ili pružanju usluga, ali i na potencijalne probleme ukoliko se ne poštuju tuđa prava intelektualnog vlasništva - pojasnio je Marković.

Svjetski dan intelektualnog vlasništva obilježava se svake godine 26. aprila, a obilježavanje tog dana prilika je da se javnost upozna kako intelektualno vlasništvo utječe na stvaranje prihoda, otvaranje novih radnih mjesta i na koji način se vlastite ideje mogu pretvoriti u vrijedan proizvod ili uslugu.

Prema riječima direktora Instituta za intelektualno vlasništvo BiH Josipa Merdže, Institut redovno koristi tu priliku kako bi javnost upoznao s konceptom intelektualnog vlasništva, pogotovo u vrijeme digitalnih tehnologija.

Kako je kazao, jedan od ciljeva je i harmonizacija svih zakona u BiH koji se dotiču intelektualnog vlasništva i usaglašavanje s evropskim normama, kako bi BiH bila što spremnija na tom polju u procesu pristupanja članstvu EU.

On je podsjetio da će uskoro nacrti svih osam zakona o intelektualnom vlasništvu u BiH biti otvoreni za javnu raspravu.

Unapređenje sistema

Inače, današnja konferencija organizirana je u sklopu projekta "EU podrška pravima intelektualnog vlasništva", koji Evropska unija finansira s 1,8 miliona eura za unapređenje sistema zaštite intelektualnog vlasništva u BiH u skladu sa standardima EU.

U fokusu ovogodišnjeg Svjetskog dana intelektualnog vlasništva je tema "Žena i intelektualno vlasništvo: Unapređenje inovacija i kreativnosti", a naglasak je na inovacije i kreativnost žena, pa su ovom prilikom dodijeljene i godišnje nagrade Instituta za intelektualno vlasništvo BiH.

Dobitnice nagrade su Karla Kevo iz Stoca, koja je spomenutu temu tekstualno prikazala u pjesmi naslova "Žena ženi", prikazujući vrijednost žene u društvu te njenu inovativnost i kreativnost, zatim Sara Čilić iz Međugorja koja je napravila seriju slika o temi "Žena kao spona božanskog i ovozemaljskog“ te Berina Ibrić iz Zavodivića.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.