RAK-RANA

Šef Ureda za borbu protiv korupcije USK Adela Tabaković: Korupcija koči razvoj države

Potrebno je raditi na jačanju pravosudnog sistema, poboljšanju transparentnosti, jačanju institucionalnih kapaciteta i promicanju odgovornosti

Tabaković: BiH je jedna od vodećih zemalja EU po prisustvu korupcije. Facebook

Nerma Ajnadžić

3.2.2024

Vlada Unsko-sanskog kantona (USK) nedavno je imenovala Adelu Tabaković za šefa Ureda za borbu protiv korupcije u ovom kantonu.

Povodom toga Tabaković je govorila za "Dnevni avaz“, istaknuvši da je BiH, prema podacima Transparency Internationala, jedna od vodećih zemalja EU po prisustvu korupcije.

Kvalitetni kadrovi

- Zastupljenost korupcije zasigurno ometa i zaustavlja progres kako političkog tako i administrativnog aparata u BiH. Osnivanje ovog ureda smatramo važnim korakom i spremnošću da se korupcija kao pojava značajno smanji. Uspostava ovakve vrste ureda, kao i zakoni koji su doneseni ili su u fazi pripreme, omogućit će nam efikasniju borbu protiv korupcije, njenu detekciju i konačno suzbijanje na području USK. U narednom periodu, vjerovatno nakon donošenja budžeta USK, nastojat ćemo uspostaviti Ured u punom kapacitetu. Pod tim se podrazumijeva upošljavanje kvalitetnih kadrova koji su opredijeljeni da se s ovim problemom uhvate ukoštac - kazala je Tabaković.

Na naše pitanje koliki je zapravo problem korupcija u našoj državi, Tabaković je kazala da se korupcija može smatrati jednim od najvećih faktora kočenja razvoja jedne države.

Pore života

- Mreža koruptivnih radnji može se uplesti u sve pore društveno-političkog života. Takvoj mreži nikada nije u interesu da se donose kvalitetni zakoni koji će omogućiti napredak, transparentnost i odgovornost. Naime, različiti izvori u BiH, uključujući izvještaje međunarodnih i lokalnih nevladinih organizacija, ukazuju na prisutnost korupcije na različitim nivoima društva i u različitim sektorima - kazala je Tabaković.

Naglasila je kako je, uprkos naporima koji su učinjeni kako bi se suprotstavili korupciji, i dalje potrebno raditi na jačanju pravosudnog sistema, poboljšanju transparentnosti, jačanju institucionalnih kapaciteta i promicanju odgovornosti kako bi se smanjila korupcija u BiH.

Registar imovine

Kako nam je rekla Tabaković, za Ured za borbu protiv korupcije u narednom periodu primarna će biti implementacija Zakona o prijavljivanju i postupku provjere podataka o imovini nosilaca javnih funkcija u USK, koji je stupio na snagu 2021. godine.

- Odnosno uspostavljanje registra imovine nosilaca javnih funkcija i rukovodećih državnih službenika, te registra poklona. U toku je podnošenje prijava nosilaca javnih funkcija i rukovodećih državnih službenika, koje će nakon analiza biti unesene u registar imovine koji će biti javno dostupan. Nakon prve faze Ured je u obavezi izvršiti provjeru imovine nosilaca javnih funkcija za 200 osoba na godišnjem nivou. Nakon uspostave prethodno navedenih registara, Ured će uspostavljati i druge registre kojima će se unaprijediti transparentnost rada institucija na području USK - istaknula je Tabaković.

Ured će težiti uspostavi jedinstvenog antikoruptivnog informacionog sistema, što je i jedna od aktivnosti definiranih Strategijom za borbu protiv korupcije USK za period 2023. – 2027. godina, rekla je Tabaković.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.