POTPREDSJEDNIK SAD

Vens: "Besplatan prolaz kroz Hormuz tek moramo ispregovarati"

Naše očekivanje je da će moreuz dugoročno biti otvoren bez ikakvih naknada, ali to je ono što tek moramo definisati u ovim tehničkim pregovorim

Džej Di Vens. AP

M. Až.

prije 7 dana

Samo nekoliko dana prije planiranog potpisivanja mirovnog sporazuma u Švicarskoj između Vašingtona i Teherana, izbio je novi diplomatski spor oko upravljanja Hormuškim moreuzom.

Nakon što je američki predsjednik Donald Tramp (Donald Trump) objavio da će strateški prolaz biti otvoren bez ikakvih naknada, iransko Ministarstvo vanjskih poslova odbacilo je takve tvrdnje i najavilo da će se naplaćivati određene usluge plovidbe.

Glasnogovornik iranskog Ministarstva vanjskih poslova Esmail Bagei (Esmaeil Baghaei) izjavio je da Iran, u saradnji s Omanom, planira uvođenje naknada za pomorske usluge.

- Uvijek smo govorili da ne želimo naplaćivati tranzitne takse. Međutim, u zamjenu za usluge koje ćemo pružati – uključujući navigacijske usluge, zaštitu okoliša, potencijalno osiguranje brodova i druge usluge koje nude Iran i Oman – naplaćivat će se odgovarajuće naknade. Stvar je s naše strane potpuno jasna - rekao je Bagei.

Vens: Sporazum još nije finaliziran

Američki potpredsjednik Džej Di Vens (JD Vance) priznao je u intervjuu za CNBC da pitanje slobodnog prolaza kroz moreuz još uvijek nije u potpunosti dogovoreno.

Prema njegovim riječima, detalji će biti razrađeni tokom predstojećih tehničkih pregovora.

- Naše očekivanje je da će moreuz dugoročno biti otvoren bez ikakvih naknada, ali to je ono što tek moramo definisati u ovim tehničkim pregovorima. Pred nama je mnogo važnih detalja koje moramo usaglasiti za pregovaračkim stolom - izjavio je Vens, faktički dovodeći u pitanje tvrdnje da je sve već dogovoreno.

Iran nudi privremeni besplatan prolaz

Prema izvještajima medija bliskih iranskim vlastima, na koje se poziva CNN, Teheran je pristao na privremeni besplatan tranzit brodova u trajanju od 60 dana, nakon čega bi bile uvedene obavezne naknade.

Sjedinjene Američke Države, s druge strane, koriste ukidanje ekonomskih blokada kao ključni element pritiska na Iran. Potpredsjednik Vens poručio je da je povratak Irana na globalno tržište uslovljen napretkom u vezi s nuklearnim programom.

- Irancima poručujemo: dobrodošli natrag u svjetsku ekonomiju, ali samo ako ispunite obaveze iz ovog sporazuma. To je naš adut i mehanizam pritiska. Izbor je na njima: žele li pristup globalnom tržištu novca, morat će se trajno odreći nuklearnih ambicija - rekao je Vens.

U međuvremenu, iranska delegacija putuje po zemljama regije uoči dolaska u Ženevu, dok se konačne odluke o načinu potpisivanja memoranduma očekuju u narednim danima.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.