Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) planira uložiti 100 miliona američkih dolara u borbu protiv epidemije ebole u zapadnoj Africi koja je odnijela 729 života.
Od februara su zaražene 1.323 osobe, objavila je u jučer WHO.
Glavna direktorica WHO-a Margaret Chan danas će se u Conakryiju u Gvineji susresti s predsjednicima zapadnoafričkih zemalja u kojima je izbila bolest, objavila je zdravstvena agencija UN-a.
- Razmjere izbijanja epidemije ebole i prijetnja koju ona predstavlja zahtijevaju novu vrstu odgovora WHO-a, Gvineje, Liberije, Sijera Leonea i to će zahtijevati dodatna sredstva, zdravstvene stručnjake na terenu, pripravnost i koordinaciju u regiji, kazala je Chan.
Chan je kazala da su u borbi protiv ebole hitno potrebni liječnici, medicinske sestre, epidemiolozi i logističari.
Planom se utvrđuje da je potrebno u zahvaćenim država rasporediti nekoliko stotina medicinskog osoblja
Sijera Leone je proglasio vanredno stanje i pozvalo vojsku da čuva zaražene u karantinu, a Liberija je prije toga uvela stroge kontrole.
Svrha programa je zaustaviti širenje virusa jačanjem nadzora širenja bolesti, posebno u pograničnim područjima, zaštiti zdravstveno osoblje i zdravstvena edukacija stanovništva.
Svjetsko udruženje zračnih prijevoznika IATA prenijela je da WHO smatra da nije potrebno uvoditi ograničenja putovanja ili zatvaranje granica kao mjeru borbe protiv epidemije ebole, a WHO da je rizik za putnike u aviopnima, ukoliko je jedan od putnika zaražen, nizak
