Njemački poštari stupili su u štrajk na neodređeno vreme zahtijevajući skraćenje radog vremena, zbog čega jučer nije isporučeno oko sedam miliona pisama u toj zemlji.
- Oko 8.000 zaposlenih širom zemlje stupilo je u štrajk neograničenog trajanja. Štrajk će se postepeno širiti narednih dana - najavio je sindikat Verdi koji je pokrenuo obustavu rada.
Preduzeće Deutsche post procjenjuje da je oko 7.000 zaposlenih u štrajku, rekao je portparol te kompanije. On je precizirao da je štrajkom pogođena samo isporuka pisama, dok se dostavljanje paketa obavlja neometano.
- Sedam miliona pisama danas neće biti isporučeno - što je oko 11 posto dnevne isporuke, precizirao je portparol njemačke pošte.
Sukob sindikata i kompanije traje već nekoliko sedmica, a sada je zaoštren pokretanjem obustave rada do ispunjenja zahtjeva.
Sindikat Verdi traži da se broj sati rada sedmično smanji sa 38,5 na 36 sati, uz zadržavanje istih nadoknada.
