SVIJET

Mediji evakuiraju svoje reportere iz Afganistana: Šta će biti kada svi odu

Novinarske kuće donose odluke uzimajući u obzir različite faktore dok odlučuju hoće li zadržati svoje osoblje u zemlji ili ih povući

Talibani napali. AGENCIJE

L. M. /Nova.rs

22.8.2021

Zapadne novinske agencije počinju da napuštaju Afganistan nakon što su vlast u državi preuzeli talibani. Portparoli za Vol Strit Žurnal, Vašington post, NBC News i CBS News rekli su u četvrtak da su njihovi reporteri napustili zemlju jer se bezbijednosna situacija intenzivirala prezimanjem Kabula od strane talibana, prenosi CNN.






Novinari u obližnim zemljama

Vol Strit Žurnal nema više novinara na terenu u Afganistanu, ali je posvećen izvještavanju. Post je rekao da se oslanja na žice na terenu, i da ima novinare koji pomažu u obližnjim zemljama sa bogatim prošlim iskustvom u Afganistanu.

CBS je rekao da je njihova dopisnica Roksana Saberi odletjela u Dohu, gdje nastavlja da prati situaciju. NBC je rekao da su Ričard Engel i ostatak tima mreže van zemlje.

Novinarske kuće donose odluke o stvarnom vremenu, uzimajući u obzir različite faktore dok odlučuju hoće li zadržati svoje osoblje u zemlji ili ih povući. Neki lokalni, poput LA tajmsa još uvijek imaju svoje novinare tamo.

Njujork tajms je rekao da lista nastavlja da pokriva situaciju u Afganistanu sa izveštačima i fotografima u zemlji i inostranstvu, ali nije jasno da li to znači da još uvijek ima dopisnike na terenu, prenosi CNN.

Dragocjeni izvještaji

Novinari su iz Afganistana pružili dragocjene izveštaje koji su više puta upućivali na to kako se Bajdenova administracija pokazala na terenu u Kabulu. Ukazivali su na sve, od birokratskog nereda u kome su Afganistanci morali da se kreću kako bi podnijeli zahtijev za vizu, do lokističkih poteškoća pri jednostavnom odlasku na aerodrom.

Ali, šta se dešava kada izvještači odu? Teško je reći da jaka svjetslost koju štampa tamo predstavlja neće, poput baterijske lampe da se isprazni i da postane slabija.

Piter Beker iz Njujork tajmsa je tvitovao u četvrtak da je „hladna politička računica Bajdenovog tima da Amerikance neće zanimati šta se dešava u Afganistanu sve dok su Amerikanci na sigurnom“. Beker je istakao da „nije bilo naslovnih strana o Afganistanu u gradovima poput Bostona, Ostina, Čikaga, Atlante, Indijanapolisa, Fresna ili Majamija“.

Beker je rekao da i TV gledanost govori sličnu priču. Kanali poput CNN i MSNBC jednostavno ne vide ogromno povećavanje broja gledalaca.

Stavovi američke javnosti

Kao što je Brajan Stilter napisao: „Pomoćnici Bijele kuće i Bajdenovi saveznici kažu da je ovonedeljno izvještavanje pregrijano i da nije u skladu sa stavovima američke javnosti o tom pitanju. Bajdenovi kritičari kažu da izvještavanje na odgovarajući način kanališe moralno zgražavanje“.

Klarisa Vord reporterka CNN je za Kejt Stori iz Eskvajerra rekla da se u „napetim trenucima sa talibanima čini mirnom, ali da to ne znači da je mirna.

- Ne paničim jer u tim situacijama ne možete paničiti. Ako ste neko ko paniči, onda biste vjerovatno trebali da radite drugačiji posao, jer ćete imati više problema. Ali, to ne znači da sam mirna iznutra. To je samo način na koji se nosim sa strahom: postajem tiha i koncentrisana - kaže ona.

Napali fotografa LA tajmsa

LA tajms je rekao da je fotograf Markus Jem pokušao da fotografiše podizanje zastave talibani u krugu saobraćaja u centru Kabula, kada se niotkuda pojavio talibanski borac i udario ga šakom u glavu. Nastavio je da tuče fotografa, a zatim je zahtijevao da obriše sve slike. Jem je u jednom trenutku na koljenima rekao da je govorio talibanu da ga ne povrijedi.

Na kraju je intervenisao militant koji govori engleski, svjestan da napad na zapadne medije nije u skladu sa imdidžom koji talibansko rukovodstvo pokušava da prikaže. Ponudio je fotografu energetsko piće i pustio ga.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.