AFGANISTAN

Tinejdžerke od dijelova automobila prave respiratore

Zdravstvene vlasti nastoje poboljšati njegu za bolesnike s koronavirusom u ovoj siromašnoj azijskoj zemlji

Djevojke su još 2017. godine privukle pažnju. AFP

Avaz.ba

15.4.2020

Tim djevojaka u Afganistanu pokušava od dijelova automobila napraviti jeftinu medicinsku verziju respiratora, kako bi zdravstvene vlasti poboljšale njegu za bolesnike s koronavirusom u ovoj siromašnoj azijskoj zemlji.

Ako tinejdžeri dobiju odobrenje vlade za svoj prototip, kažu da bi se aparati mogli proizvoditi za samo 300 dolara, dok je standardna cijena blizu 30.000 dolara.

- Tim radi s lokalnim zdravstvenim stručnjacima, kao i sa stručnjacima s Univerziteta Harvard, kako bi proizveo prototip zasnovan na dizajnu Massachusetts Institute of Technologyja - rekao je Roja Mahbub (Roya Mahboob), koji vodi afganistansku tehnološku kompaniju i sponzorira tim od pet djevojčica, u dobi od 14 do 17 godina.

Odbijene vize

One su dio veće grupe djevojaka iz srednjih škola, poznatih kao "afganistanski sanjari", iz grada Herata, gdje je broj slučajeva koronavirusa u porastu nakon što su se hiljade ljudi vratile iz susjednog Irana.

Djevojke su još 2017. godine privukle pažnju nakon što su im odbijene vize za učešće na takmičenju iz robotike u Vašingtonu, prije nego što je intervenirao predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp (Trump) te im je bilo dopušteno putovati u SAD.

Mlade naučnice koriste dijelove motora i akumulatora Toyota Corolle, modela koji je veoma popularan u Afganistanu, kako bi proizvele prototip.

Na centralnom dijelu nalazi se plastična vrećica. AFP

Na centralnom dijelu respiratora nalazi se samonapuhujuća plastična vrećica, poznata kao ambu torba, koju medicinsko osoblje koristi kako bi pomoglo pacijentima prilikom disanja. Prototip koristi mehanički sistem kako bi torba imala automatske i odmjerene kretnje.

- Kompliciran dio je kako prilagoditi vrijeme i pritisak, jer različiti pacijenti zahtijevaju različitu količinu i pritisak zraka ovisno o njihovoj dobi i ozbiljnosti stanja – izjavila je 17-godišnja Somaja Faruki, koja je vođa tima.

Sa 35 miliona stanovnika, Afganistan ima samo 300 respiratora. 


Traže pomoć stručnjaka

Vadilulah Majar, portparol afganistanskog ministarstva zdravlja, rekao je da su tamošnje vlasti zatražile od stručnjaka da pomognu timu.

- Cijenimo i ohrabrujemo ove marljive djevojke, naše sestre, na njihovim naporima da proizvedu respiratore - rekao je Majar.

Bilo koji prototip trebao bi biti odobren od Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i afganistanskog ministarstva zdravlja prije nego što bi tim mogao započeti s proizvodnjom više uređaja.

Afganistanski zvaničnici potvrdili su do sada 784 zaraženih koronavirusom i 24 smrtna slučaja, ali se pretpostavlja da bi broj zbog nedostatka testova mogao biti mnogo veći.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.