Francuzi savladali Maroko i zakazali finale sa Argentinom

"Trikolori" brane titulu svjetskog prvaka protiv Mesija i društva

Piše: E. Ćosić

14.12.2022

Sa večerašnje utakmice - Avaz
+7

Fudbaleri Francuske drugi su finalista Svjetskog prvenstva u Kataru. „Trikolori“ su u polufinalu u zanimljivoj utakmici savladali senzaciju ovog Mundijala selekciju Maroka (2:0).

Francuzi su poveli već u 5. minuti kada se Teo Ernandez (Theo Hernandez) najbolje snašao i poslao loptu u mrežu marokanskog gola. Aktuelni svjetski prvaci su silovito napadali, imali još dvije odlične prilike, pogodili su i stativu, ali nije bilo drugo gola.

U finišu prvog dijela su se probudili i Marokanci, a spektakularan pokušaj „makazicama“ Javada El Jamika (Jawad El Jawiq) je završio u stativi.

Marokanci su u drugom poluvremenu žestoko napali, pokušavali su doći do poravnanja rezultata, ali nisu uspjeli. "Lavovi s Atlasa" su imali nekoliko dobrih prilika, ali nije bilo promjene rezultata. I onda je selektor Francuske Didije Dešam (Didier Deschamps) na teren poslao Randala Koloa Muanija, koji je samo 47 sekundi po ulasku u igru u 79. minuti jedan odbitak pospremio u mrežu za konačnih 2:0.

Njemu je ovo bio prvijenac za državni tim Francuske. "Trikolori" će u nedjelju braniti titulu svjetskog prvaka protiv Argentine koja je u polufinalu bila bolja od Hrvatske.

"Vatreni" će za bronzu igrati protiv Maroka, s kojim su bili zajedno u grupi. Njihov prvi okršaj u Kataru je završio bez pobjednika (0:0).

TOK UTAKMICE

REZULTAT

Francuska - Maroko 2:0 (Ernandez 6', Kolo Muani 79')

90+4' - Sjajna šansa za utješni gol Maroka, no odbranili su se Francuzi.

90' - Šest minuta nadoknade.

85' - Kolo Muani je strijelac trećeg najbržeg gola na Mundijalima po ulasku u igru. Brži od njega bili su Urugvajac Ričard Morales 2002. (16 sekundi) i Danac Ebe Sand 1998. (26).

84' - Muaniju je bilo potrebno 47 sekundi da postigne gol. Inače, ovo mu je prvijenac za Francusku.

84' - Malo koškanja na terenu, Marokanci su sada u teškoj situaciji.

79' - Mbape je šutirao, a lopta se nakon bloka odbila do napadača Ajntrahta iz Frankfurta koji je šalje u mrežu. Francuska na pragu finala!

79' - GOOOOOOOOOOOL! Samo što je ušao u igru Kolo Muani daje gol!

78' - Mijenja i Dešam. Kolo Muani će na teren umjesto Dembelea.

78' - Nova izmjena u Maroku. Amalah ustupa svoje mjesto Ezalzuliju.

76' - Marokanci su sada bili neodlučni u kontri. Mogli su i morali ovo bolje završiti "Lavovi s Atlasa".

73' - Podsjetimo, otac Markusa Tirama, legendarni Lilijan Tiram, postigao je dva gola protiv Hrvatske (2:1) u polufinalu Mundijala 1998. godine. Na kraju su "Trikolori" u finalu razbili Brazilce sa 3:0 i postali svjetski prvaci.

73' - Dobro je to Grizman ubacio, ali Tiram nije uspio bolje šutirati.

72' - Prekršaj sa lijeve strane. Grizman će imati priliku da uputi centaršut iz dobre situacije.

70' - Marokanci su sredinom prvog poluvremena tražili penal, ali na kraju se nije gledao ni VAR. Pogledajte spornu situaciju i procijenite sami.

69' - Opasno je bilo pred golom Maroka! Mbape je na kraju šutirao, ali je blok odradio svoj posao. Konačno su Francuzi prešli na polovicu protivnika.

66' - Dvije izmjene kod Maroka. Van igre idu nezapaženi En Nesiri i Bufal, a ušli su Hamdalah i Abuklal.

65' - Mijenja Dešam. Žiru izlazi iz igre, njega je zamijenio Markus Tiram, sin legendarnog defanzivca Lilijana Tirama.

62' - Marokanci su stegli obruč oko šesnaesterca Francuske.

57' - Pogledajte spektakularan pokušaj El Jamika iz prvog dijela. Stativa je spasila Francuze.

53' - Pritisak Marokanaca! Atijat je sada uputio opasan centaršut, ali čisti to Konate.

50' - Zanimljiv podatak. Antoan Grizman je uvezao 18 utakmica na Svjetskom prvenstvu. To je rekord.

48' - Nezgodan sudar sada Mbapea i Bonua. Čini se da je sve uredu i s jednim i s drugim.

47' - Mbape je probio po lijevoj strani. Ispao je Hakimi, ni Amrabat nije mogao stići Francuza, ali je na kraju uputio loš centaršut.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

46' - Nova izmjena kod Marokanaca. Ni Mazrauji nije dovoljno opravljen, umjesto njega će u nastavku igrati Atiat.

45' - Kraj prvog poluvremena.

45' - Tri minute nadoknade.

45' - Marokanci su napali u finišu prvog dijela. Novi korner, iz kojeg se na kraju nije izrodilo ništa.

44' - Kakva šansa! El Jamik je makazicama zahvatio loptu i pogodio stativu! Koliko sreće za Francuze, kakav bi ovo bio pogodak!

43' - Hakimi je bio u opasnom prodoru po desnoj strani, ali ga zaustavlja Konate. Na kraju prvi korner za Marokance.

42' - Jedan podatak koji ne ide na ruku Marokancima! Naime, Francuska nije izgubila nijednu od posljednjih 25 utakmica na Svjetskim prvenstvima nakon što bi povela.

40' - Bilo je opasno! Grizman je uputio centaršut na prvu stativu na koji je natrčao Varan, ali lopta ide pored gola.

39' - Drugi korner na utakmici i drugi ubačaj za Francusku.

36' - Kakva šansa za Francuze! Mbape je probio po lijevoj strani, savladao i Bonua, ali odbrana Maroka čisti to u posljednji čas.

34' - Fofana neprecizno šutira nakon što mu se lopta odbila poslije kornera.

27' - Nervozan je Bufal. Burno reaguje na sudijske odluke, zbog toga je sada dobio žuti karton.

26' - Zanimljiv podatak. Četiri od posljednjih pet golova Francuske u polufinalima Svjetskih prvenstava postigli su defanzivci. Lilijan Tiram je dao dva Hrvatskoj (1998.), Umitit Belgiji (2018.), te večeras Ernandez.

24' - Marokanci pokušavaju doći do prilike iz koje bi ugrozili Ljorisa.

20' - Tako je. Sais ne može nastaviti s igrom. Umjesto njega u igru će Amalah.

19' - Čini se da kapiten Maroka Sais nije dovoljno spreman za ovu utakmicu. On je protiv Portugala izašao zbog povrede, a sada je loše reagovao i umalo je to kaznio Žiru. Marokanski selektor već sprema izmjenu.

18' - Zanimljiv podatak. Teo Ernandez je postigao najbrži gol u polufinalu Svjetskih prvenstava još od 1958. godine, kada je Brazilac Vava postigao gol protiv Francuske.

17' - Stativa! Ljoris je ispucao tu loptu do Žirua koji iskosa šutira, ali okvir gola spašava Maroko!

14' - Dinamičan početak utakmice, Francuzi su odmah napali i brzo postigli gol. Sada se čeka odgovor "Lavova s Atlasa".

10' - Inače, Ljoris je večeras došao do još jednog rekorda. Nakon što je u Kataru postao igrač s najviše nastupa za Francusku (144), on je večeras izjednačio rekord Manuela Nojera - kao golman s najviše nastupa na Mundijalima (19).

10' - Odličan pokušaj Maroka! Ounahi je zaprijetio, ali odbranio je to Ljoris.

6' - GOOOOOOOOOL! Teo Ernandez dovodi "Trikolore" u vodstvo! Nakon karambola u šesnaestercu Maroka lopta je došla do lijevog beka Francuske koji pogađa!

4' - Marokanci su pred sami početak utakmice ostali bez defanzivca Aguerda. On je bio najavljen u prvom timu, ali je zbog povrede otpao i njegovo mjesto zauzeo je Ašraf Dari.

3' - Zanimljivo da su Marokanci do sada primili samo jedan gol, i to je autogol Aguerda protiv Kanade.

1' - Počela je utakmica!

0' - Bit će ovo zanimljiv duel dvojice saigrača iz PSG-a Kilijana Mbapea, s jedne i Ašrafa Hakimija s druge strane.

0' - Utakmicu će suditi Meksikanac Cezar Ramos Palazuelos.

Pobjednik ovog duela igrat će protiv Argentine koja je jučer sa 3:0 savladala Hrvatsku. Francuska ima priliku da se domogne drugog finala zaredom.

Poznati su početni sastavi. Francuzi ne mogu računati na odranije povrijeđene Karima Benzemu i Lukasa Ernandeza, dok je zbog bolesti otpao Adrijen Rabio. Kod Marokanaca je suspendovan Valid Čedira. Zbog povrede je otpao pred sami početak defanzivac Aguerd.

Francuska: Ljoris, Kunde, Varan, Konate, Ernandez, Čuameni, Fofana, Dembele, Grizman, Mbape i Žiru.

Maroko: Bono, Hakimi, El Jamik, Dari, Sais, Mazraui, Zijeh, Ounahi, Amrabat, Bufal i En Nesiri.

Podsjetimo, Francuzi su do polufinala upisali četiri pobjede i jedan poraz. Savladali su Australiju (4:1), Dansku (2:1), Poljsku (3:1) i Englesku (2:1), dok su izgubili od Tunisa (1:0).

Na drugoj strani, Marokanci su realizirali senzacije protiv Belgije (2:0), Španije (1:0p) i Portugala (1:0). Dobili su i Kanadu (2:1), dok su s Hrvatskom odigrali (0:0).