ZAHTJEVI

Pašalić: RS ima problem plasmana junećeg mesa

Vlada RS odlučila da izdvoji dva miliona KM za interventni otkup junećeg mesa

Pašalić: BiH uvozi mnogo goveđeg mesa. Avaz

Fena

31.10.2019

Vlada Republike Srpske (RS) zahtijeva od nadležnih organa na nivou Bosne i Hercegovine da hitno preduzmu sve aktivnosti po pitanjima zaštite poljoprivredne proizvodnje, sa posebnim osvrtom na goveđe meso, ali i druge mjere koje imaju za cilj zaštitu i promociju domaće proizvodnje, kao što su međunarodni ugovori o trgovini i slično.

Ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS Boris Pašalić potvrdio je na konferenciji za novinare da su proizvođači junadi u RS u velikom problemu zbog nemogućnosti izvoza te da je stoga Vlada odlučila da izdvoji dva miliona KM za interventni otkup junećeg mesa.

Ta mjera bit će realizirana do kraja januara 2020. i važi samo za privredne subjekte, odnosno proizvođače iz RS.

Pašalić je dodao da proizvodnja junećeg mesa u RS raste te da je 2016. bilo utovljeno 17.500 grla, a ove godine 31.000, što govori da je taj broj skoro uduplan.

Međutim, upitan je njihov plasman, mada postoje najave izvoza za Tursku.

- Rast proizvodnje junetine u RS bio je motiviran dobrim trgovinskim ugovorima s Turskom. No, ove godine je izostao taj aranžman i, osim određenih sporazuma, nemamo realizaciju tog ugovora – rekao je Pašalić.

U stajama u RS trenutno ima od sedam do osam hiljada junadi spremne za isporuku, ali proizvođači nemaju mogućnost za njihovu prodaju na domaćem tržištu.

- Uznemirujuća je činjenica da BiH uvozi mnogo goveđeg mesa (skoro 36.000 tona) i treća je zemlja u svijetu po uvozu govedine iz EU i time se ozbiljno moramo pozabaviti – rekao je ministar poljoprivrede RS.

Istaknuo je da je o tome razgovarao i s nadležnim kolegama u Federaciji BiH i na nivou BiH, ali do realizacije ugovora s Turskom nije došlo, a nisu usvojene mjere na osnovu Zakona o vanjskotrgovinskom poslovanju BiH, koje se odnose na ograničenje uvoza iz drugih zemalja.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.