BANJA LUKA

Osuđenici u RS, umjesto jednogodišnjeg boravka u zatvoru, radit će za opće dobro

Mirkonj je naglasio da, prema odluci suda, taj rad može da traje od 60 do najduže 360 radnih sati i treba da se izvrši u periodu od šest mjeseci

Predviđene su i vrste djelatnosti koje mogu zamijeniti zatvorsku kaznu. Ilustracija

Fena

28.1.2020

Predstavnici Ministarstva pravde Republike Srpske predstavili su danas alternativnu mjeru rada u javnom interesu kao jednu od krivičnih sankcija koja se može izreći počiniocu krivičnog djela.

Ta novina, za koju je postavljen zakonski okvir, prezentirana je predstavnicima Gradske uprave i javnih preduzeća i ustanova na području banjalučke regije.

Krivičnim zakonikom RS propisano je da sud može izrečenu kaznu zatvora u trajanju do jedne godine, na zahtjev osuđenog, zamijeniti radom u javnom interesu, koji se izvršava u lokalnoj zajednici, odnosno njenim preduzećima i ustanovama.

Zakonodavnim i normativnim okvirima predviđene su vrste djelatnosti kod kojih se mogu izvršavati ove sankcije i, između ostalog, odnose se na oblasti ekologije, humanitarnog rada, komunalnih, rudarstva, energetike i drugih.


Odluka se može izvršiti samo na zahtjev osuđenog. Ilustracija

- Također, propisane su i okolnosti o kojima se mora voditi računa – naveo je inspektor u Ministarstvu pravde RS Nenad Mirkonj i dodao da osuđenik ostaje u svom porodičnom i radnom okruženju, a umjesto odlaska na izvršavanje zatvorske kazne – odlazi na rad u javnom interesu.

Mirkonj je naglasio da, prema odluci suda, taj rad može trajati od 60 do najduže 360 radnih sati i treba da se izvrši u periodu od šest mjeseci.

Zamjenik gradonačelnika Banje Luke Srđan Amidžić kazao je novinarima da ta lokalna zajednica želi biti aktivni partner u ovom procesu.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.