PREPORUKE

Ombudsmani pozvali trgovce da ne koriste koronavirus za nerazumna povećanja cijena

U slučaju nabavke roba potrebno je, kako tvrde, voditi računa o rokovima prehrambenih i drugih proizvoda

Savjeti Institucije ombudsmana za zaštitu potrošača u BiH. Ilustracija

Avaz.ba

13.3.2020

Institucija ombudsmana za zaštitu potrošača Bosne i Hercegovine pozvala je trgovce i pružatelje usluga da u uvjetima epidemiološke krize na prostoru BiH djeluju u skladu s dobrim poslovnim običajima te da koronavirus ne koriste za nerazumna povećanja cijena roba i usluga, kao i druge oblike kršenja prava potrošača. 

- Potrebno je osigurati redovnu opskrbu, odnosno, funkcioniranje sistema nabavke, kao i obavljanja osnovnih komunalnih poslova, čije bi neobavljanje za posljedicu imalo dodatno ugrožavanje trenutnog stanja - upozorili su iz Institucije, koja sve više zaprima upite potrošača u vezi sa širenjem koronavirusa (COVID-19) i popratnih posljedica, zbog čega potrošači trpe ekonomsku štetu, poručili su. 

Istovremeno su apelirali na potrošače da djeluju u skladu s preporukama nadležnih organa zdravstva i drugih tijela na nivou lokalne zajednice te budu društveno odgovorni. 


Potrošači trebaju prijaviti nepravilnosti. Ilustracija

U slučaju nabavke roba potrebno je, kako tvrde, voditi računa o rokovima prehrambenih i drugih proizvoda, a sve novonastale oblike kršenja prva potrošača oni trebaju prijaviti nadležnim tijelima za zaštitu potrošača i inspekcijskim organima, kako bi se na njih sistemski djelovalo.

Također, u slučaju otkazivanja putovanja zbog izvanrednih okolnosti koje se nisu mogle predvidjeti, izbjeći ili otkloniti, organizator je dužan vratiti ono što je primio od putnika, što ne podrazumijeva i naknadu štete.

- Ukoliko je do odustanka ugovora došlo za vrijeme izvršenja putovanja, tada organizator ima pravo na pravičnu naknadu za one ostvarene usluge koje su pružene potrošaču - saopćeno je iz Institucija ombudsmana za zaštitu potrošača u Bosne i Hercegovine.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.