Arbitražna presuda u predmetu „Viaduct protiv BiH“, vrijedna više od 110 miliona KM, na koljena je bacila državu, a pred kolaps dovela BHANSA-u. Istovremeno, zamjenik državnog ministra finansija Muhamed Hasanović prije nekoliko dana je kazao da, osim ove, BiH čeka još pet arbitraža čija je ukupna vrijednost blizu dvije milijarde KM.
Finansijska šteta
Većina sporova povezana je s projektima iz RS, a njihov uzrok su nekompetentnost, nesposobnost, bahatost ili korupcija vlasti u RS. S druge strane, nisu usamljeni ni stavovi, poput Hasanovićevog, da RS na ovaj način nastoji finansijski uništiti državu.
- Nevjerovatno mi je da se ovo radi smišljeno, radi ostvarenja nekog političkog cilja. Ono što šteti državi, šteti svima, bez obzira na entitet ili politička ubjeđenja. Realnije je da se, kada je novac u pitanju, radi o uskim, pa i pojedinačnim interesima, i to može biti posao za nadležne organe – kaže za “Avaz” pravni ekspert Arben Murtezić.
Ozbiljno shvaćeni
On ocjenjuje da mehanizmi arbitraže nisu dovoljno ozbiljno shvaćeni.
- Jedna od osnovnih karakteristika i prednosti međunarodnih arbitraža jeste upravo pojednostavljen postupak međunarodnog izvršenja i sad o tome učimo na teži način, na vlastitom primjeru – ističe Murtezić.
Postoje modaliteti
Iako u pojedinim slučajevima nastoji uzurpirati državnu imovinu, pitanje koje se samo nameće je kakva bi bila njena sudbina kada bi entitetskim vlastima ona zaista bila i ustupljena.
- Pitanje upravljanja imovinom je veoma složeno. Ne znam koliko je sad realno očekivati neke značajne promjene, ali je jasno da nam treba transparentan sistem provjera i odgovornosti, gdje će se od svakoga zahtijevati držanje standarda dobrog domaćina. Zahtijevanje da se uspostavi sistem u kojem će struka imati glavnu riječ ne ugrožava nikoga. Naravno, gotovo sve naše diskusije se završe vječitim pitanjem nadležnosti. Sigurno je da postoje modaliteti koji će poštovati unutrašnju podjelu nadležnosti, ali i međunarodni subjektivitet BiH – naglašava Arben Murtezić.
