Nakon slučaja od prije šest godina, kada smo saznali da se štićenici Ustanove za socijalno zbrinjavanje, zdravstvenu njegu, odgoj i obrazovanje „Pazarić“ vežu za krevete i radijatore kao u scenama horor filmova, mislili smo da je toj strašnoj priči došao kraj. Nažalost, četiri godine poslije mediji su objavili novi snimak na kojem uposlenica zlostavlja jednog štićenika. Javnost je bjesnila, uposlenica je dobila promptno otkaz, a Kantonalni sud u Sarajevu je u decembru prošle godine pravosnažno osudio bivše direktore Jasmina Ćerimagića, Senadu Muharemović i Redžepa Salića na zatvorske kazne zbog nesavjesnog rada u službi usljed čega je nastupila teža povreda prava štićenika Zavoda, među kojima djece i maloljetnika.
I, tako smo se opet ponadali da više nikad niko neće zlostavljati na bilo koji način te najranjivije grupe među nama, djecu i osobe s tjelesnim i intelektualnim poteškoćama. Ali, desilo se, ponovo. Dvije godine poslije od posljednjeg, otkrivenog, slučaja, BiH potresa novi koji se dogodio u „Pazariću“. Užasni snimak na kojem se vidi kako jedan štićenik udara drugog, starijeg od sebe, i to dok leži na krevetu sanitetskog vozila, načinio je niko drugi nego uposlenik Ustanove, vozač saniteta Edin Osmanović.
Da stvar bude još šokantnija, ispostavilo se da je Osmanović poticao štićenika da zlostavlja drugog. Da ljudska glupost, kao i mržnja, očito, nema kraja, svjedoči njegova izjava kako je snimao da ukaže na nepravilnosti?! Poslije će reći kako ga je direktorica prijavila, pa ga „hapsili navečer u 10 sati, sa svadbe da me skidaju“.
Dakle, sada su događaji u „Pazariću“ dobili novu dimenziju, jer su u posljednjem slučaju nasilja štićenici bili sredstvo osvete. Osmanović će, nadamo se, dobiti otkaz i biti adekvatno kažnjen. Međutim, dok se svaki put nakon otkrivanja brutalnog nasilja u toj ustanovi, poduzimaju koraci i mjere, dok osude pljušte sa svih strana, pitamo se kako je moguće da se sve ovo opet dešava u istoj ustanovi? Kada će početi stvarna promjena u toj ustanovi, kada će štićenici biti na prvom mjestu umjesto ličnih i kojekakvih obračuna? Gdje je crvena linija?
