Najnižu plaću u Federaciji BiH imaju radnici koji se bave hotelijerstvom i ugostiteljstvom. Prosječna plaća za ova zanimanja, prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, iznosi svega 453 marke.
U Republici Srpskoj također su najmanje plaćeni radnici u hotelijerstvu i ugostiteljstvu. No, za razliku od FBiH, u manjem bh. entitetu ove su plaće nešto više i iznose u prosjeku 592 KM.
Tržište rada
Prema riječima Mersihe Beširević, predsjednice Sindikata trgovine i uslužnih djelatnosti BiH, ovakva statistika je porazna, jer je veliki broj građana BiH zaposlen upravo u sektoru hotelijerstva i ugostiteljstva.
- Rad nacrno raste upravo u ovom sektoru. S druge strane, naš obrazovni sistem uopće nije usklađen s tržištem rada. Zbog toga poslodavci za posao konobara angažiraju osobe koje imaju univerzitetsku diplomu, jer, nažalost, takvi teško pronalaze posao iz svoje struke – kaže Beširević.
Ističe i da su u Sindikatu ranije pokretali određene inicijative, kako bi koliko-toliko plaće bile povećane.
- Bojim se da će se situacija ponovo mijenjati silom, jer, nažalost, BiH će ubrzo biti suočena s tim da neće imati ko raditi u uslužnom sektoru, jer je svakako bolje biti konobar u Hrvatskoj nego kod nas, bar samo u sezoni – rekla je Beširević.
