SARAJEVO

Održana 52. sjednica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine: Usvojene brojne odluke

Opravdanost ovog projekta je višestruka, kako društvena i privredna, tako i zdravstvena kulturološka

Sa održane sjednice. VIJEĆE MINISTARA BIH

A. O.

23.6.2022

Vijeće ministara BiH usvojio je Inicijativu Ministarstva finansija i trezora i imenovao delegaciju za vođenje pregovora radi zaključivanja Ugovora o zajmu (Upravljanje čvrstim otpadom Mostar) između Bosne i Hercegovine i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), vrijedan 5 miliona eura.

Ovaj projekat usko je povezan sa još dva projekta usmjerena na adekvatno zbrinjavanje otpada u gradu Mostaru u korist svih stanovnika grada.

Sredstva su namijenjena provođenju Plana prilagođavanja za regionalnu deponiju Uborak – Buđevci, uključujući zatvaranje i saniranje postojeće plohe za odlaganje otpada, izgradnju nove plohe i prečistača procjednih voda s deponije.


Rok otplate

Zajam je alociran na Federaciju BiH, a krajnji korisnik će biti Grad Mostar, s rokom otplate od 15 godina, uz tri godine grejs perioda.

Realizacija ovog projekta od životnog značaja je za grad Mostar i lokalnu zajednicu, posebno za naselje Vrapčići.

Ministarstvo finansija i trezora će nakon okončanih pregovora Vijeću ministara BiH dostaviti nacrt sporazuma s osnovama za njegovo zaključivanje u skladu za Zakonom o zaduživanju, dugu i garancijama Bosne i Hercegovine. Vijeće ministara BiH usvojio je Inicijativu Ministarstva finansija i trezora i imenovao delegaciju za vođenje pregovora radi zaključivanja Sporazuma o kreditu između Bosne i Hercegovine i Razvojne banke Vijeća Evrope za finansiranje projekta izgradnje kulturno-sportskog centra u Mostaru.

Radi se o kreditu Razvojne banke Vijeća Evrope vrijednom 12 miliona eura, a izgradnjom kulturno-sportskog centra stanovnici ovog grada, ali i Hercegovine, trebali bi dobiti salu u kojoj mogu zadovoljiti svoje potrebe u oblasti kulture i sporta. Projekat će biti finansiran iz različitih izvora finansiranja.

Opravdanost ovog projekta je višestruka, kako društvena i privredna, tako i zdravstvena kulturološka, obrazovna, promotivna kako za investitora tako i društvo i region u cjelini.

Ministarstvo finansija i trezora će nakon završenih pregovora dostaviti Vijeću ministara BiH nacrt kreditnog sporazuma s osnovama za njegovo zaključivanje.


Osigurana sredstva

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva finansija i trezora, usvojio je Inicijativu za vođenje pregovora radi zaključivanja Ugovora o finansiranju između Bosne i Hercegovine i Evropske investicione banke (EIB) (Koridor 5c, dionica Ovčari - Mostar sjever) u iznosu od 300 miliona eura.

Projekat podrazumijeva finansiranje izgradnje dionice autoputa od Ovčara do Mostara sjever na Koridoru 5s, a izgradnja autoputa će biti podijeljena na dionice Ovčari — Mostar sjever i Mostar sjever — Mostar jug.

Dionica od Ovčara do Mostara sjever sastoji se od tri dijela i uključuje Ovčari - ulaz u tunel Prenj, tunel Prenj i tunel Prenj - Mostar sjever) u ukupnoj dužini oko 35 kilometara. Planirano je da bude finansirana ovim kreditnim sredstvima, ali i zajmom EBRD-a.

Kredit će biti alociran na Federaciju Bosne i Hercegovine (JP Autoceste Federacije Bosne i Hercegovine), s rokom otplate od 25 godina, uključujući šest godina grejs perioda.

Ministarstvo finansija i trezora će nakon završenih pregovora dostaviti Vijeću ministara BiH nacrt ugovora o finansiranju s osnovama za njegovo zaključivanje.



Most preko rijeke

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva komunikacija i transporta, donio je Odluku o utvrđivanju namjene dijela sredstava uplaćenih od dozvola za korištenje radiofrekventnog spektra za pružanje usluga putem mobilnih pristupnih sistema.

Na ovaj način biće osigurano 2,5 miliona KM za finansiranje 50 posto procijenjene vrijednosti projekta izgradnje međudržavnog mosta preko rijeke Tare na magistralnom putu M-18 na lokaciji Hum (Bosna i Hercegovina) – Šćepan Polje (Crna Gora).

Cilj je bolje transportno povezati Sarajevo i Podgoricu i obezbjediti direktne veze između država regiona, što je od izuzetne važnosti za daljnji ekonomski rast i jačanje konkurentnosti BiH i Crne Gore, ali i država regiona.

Evidenciju korišćenja finansijskih sredstava i Program posebne namjene vodiće Ministarstvo komunikacija i transporta BiH, koje će o utrošku sredstava izvještavati Ministarstvo finansija i trezora BiH.


Nesmetan rad

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva pravde, donio je Odluku o preraspodjeli dijela budžetskih sredstava u 2022. godini iz budžeta Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine u budžet Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera Bosne i Hercegovine za period april - juni u ukupnom iznosu 600.000,00 KM.

Preraspodjelom budžetskih sredstava omogućava se Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera BiH da redovno izmiruje obaveze iz svoje nadležnosti.

Vijeće ministara je usvojilo 14. i 15. periodični izvještaj Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice po Međunarodnoj konvenciji o eliminaciji rasne i svih vidova diskriminacije, koji se dostavlja Komitetu Ujedinjenih nacija za eliminaciju rasne diskriminacije.

Izvještaj sistemski prati provođenje preporuka međunarodnih tijela za zaštitu ljudskih prava i inicira usklađivanje bh. legislative sa međunarodnim standardima.

Na sjednici je usvojen i Dvanaesti izvještaj Bosne i Hercegovine o primjeni Evropske socijalne povelje /revidirane/ koji pripada trećoj tematskoj grupi (radna prava), članovi 2, 4, 5, 6, 21, 22 i 28 Povelje za referentni period januar 2017 – decembar 2020. godine.

Radi se o sveobuhvatnom izvještaju koji obuhvata pregled primjene ratifikovanih odredbi ove povelje u domenu radnih prava u BiH, uključujući pregled zakonodavstva u pogledu uslova rada, prava na pravičnu naknadu, na organizovanje radnika i na kolektivno pregovaranje.

Izvještaj daje pregled i ostvarivanja prava radnika na informisanje, konsultacije i učešće u određivanju i poboljšanju uslova rada i radnog okruženja, pravo predstavnika radnika za zaštitu u preduzeću i dodjeljivanje adekvatnih sredstava za rad.

Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice će putem Ministarstva spoljnih poslova BiH dostaviti ovaj izvještaj Komitetu za socijalna prava Vijeća Evrope u Strazburu i udruženjima poslodavaca i sindikata u Bosni i Hercegovini.

Vijeće ministara BiH usvojilo je i Drugi periodični izvještaj Bosne i Hercegovine o primjeni Madridskog akcionog plana o starenju za referentni period januar 2017 - decembar 2020. godine, koji će Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice, putem Ministarstva spoljnih poslova BiH, dostaviti UNECE Komisiji Ujedinjenih nacija u Ženevi, (SWGA - Standing Working Group on Ageing).

Izvještaj sadrži sveobuhvatni pregled stanja položaja i ostvarivanja prava osoba treće životne dobi u Bosni i Hercegovini za period od početka 2017. do kraja 2020. godine.


Formiran tim

Također, donesema je i Odluka o formiranju Tima za pripremu i organizaciju sastanka Grupe konstituence zemalja u okviru Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske banke, koji će biti održan 15. i 16. septembra ove godine u Sarajevu.

Zadatak tima u čijem sastavu su predstavnici nadležnih institucija je da obavi sve potrebne organizacijske pripreme za ovaj važni sastanak, čiji je domaćin Bosna i Hercegovina.

Vijeće ministara BiH donijelo pojedinačne odluke o sticanju državljanstva BiH za više lica od naročite koristi za BiH, među kojima su privrednici, sportisti, naučni i radnici u oblasti kulture.

U državljanstvo BiH pripremljeni su Pol Vuds, Rade Bulajić, Dario Krešić, Alek Džefri Peters, Rafaele Fabrini, Nataša Gaponko i Divna Zovko.

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva spoljnih poslova, dao je pojedinačne saglasnosti za imenovanje više vojnih i policijskih atašea za Bosnu i Hercegovinu.

Saglasnost za imenovanje dobili su: Gertrud Vizers Brinkman za policijskog atašea Kraljevine Holandije za BiH, sa sjedištem u Zagrebu; Kristofer Stjuart za policijskog atašea Velike Britanije za BiH, sa sjedištem u Beogradu; Dag Magne Lunde za vojnog atašea Kraljevine Norveške za BiH, sa sjedištem u Beogradu; Dmitar Malik za nerezidentnog vojnog atašea Ukrajine za BiH, sa sjedištem u Zagrebu.

Potom su imenovani Đijačinto Kapone za oficira finansijske policije Italije na poziciju atašea za BiH, sa sjedištem u Beogradu; Erik Hendrikus Martinus Verbik za nerezidentnog odbrambenog atašea Kraljevine Holandije za BiH, sa sjedištem u Beču; Rodžer Fluri za policijskog atašea Švajcarske za BiH, sa sjedištem u Beogradu; Dimitrios Asimakopulos za policijskog oficira za vezu Grčke za Bosnu i Hercegovinu, sa sjedištem u Beogradu; Pjer Dežje za nerezidentnog vojnog atašea Francuske za BiH, sa sjedištem u Beogradu; Prajoga Eravan za nerezidentnog vojnog atašea Indonezije za BiH, sa sjedištem u Beogradu; Federiko Antonio Garsija Kastro za odbrambenog, vojnog, pomorskog i vazduhoplovnog atašea Kraljevine Španije za BiH, sa sjedištem u Atini; Timoti A. Spejs za zamjenika vojnog atašea Sjedinjenih Američkih Država u BiH, sa sjedištem u Sarajevu; Stefano Điribono za nerezidentnog odbrambenog, vojnog, pomorskog i vazduhoplovnog atašea Republike Italije za BiH, sa sjedištem u Beogradu, i David Lambens za nerezidentnog vojnog atašea Kraljevine Belgije za BiH, sa sjedištem u Beogradu.

                                      

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.