Pudar: Nastavila nizati uspjehe. Avaz

28.2.2023

Lana Pudar nastavila je nizati uspjehe i u 2023. godini.

Nakon veoma teških i napornih priprema u prethodnom periodu najbolja bh. plivačica ubilježila je svoj prvi ovogodišnji nastup na međunarodnom plivačkom mitingu ZPK 2023 u Zagrebu.

Mlada Mostarka nastupala je u četiri discipline – 50, 100, 200 metara delfin i 100 metara slobodno, te osvojila četiri prva mjesta i pehar za najbolju plivačicu mitinga u svojoj kategoriji.

Lana Pudar rođena je 19. januara 2006. godine u Mostaru. Prve značajne rezultate ostvarila je 2021., kada je na juniorskom EP u Rimu osvojila zlatnu medalju na 100 metara delfin te srebrene na 50 metara i 200 metara istim stilom.

Na takmičenju Svjetskog kupa u Kazanju bila je bronzana na 100 metara delfin, dok je na SP u malim bazenima u Abu Dabiju osvojila bronzu na 200 metara delfin, što je prva medalja na velikim takmičenjima za BiH u seniorskoj konkurenciji.

Prošle godine je na Mediteranskim igrama u Oranu osvojila dvije zlatne medalje (100 i 200 m delfin). Na juniorskom EP u Bukureštu dva puta je bila zlatna (50 m delfin i 200 m delfin) i jednom srebrena (100 m delfin).

Kruna fantastične godine došla je na seniorskom EP u Rimu, gdje je u disciplini 200 metara delfin osvojila zlatnu medalju i ostvarila jedan od najvećih uspjeha u historiji bh. sporta. Iz Rima se vratila i s bronzom na 100 metara delfin.