BIH

Sud u Hrvatskoj odobrio izručenje bh. državljanina Alena Čamdžića Tunisu

Ilustracija

Fena

9.5.2018

Vanraspravno vijeće Županijskog suda u Velikoj Gorici nepravomoćno je odobrilo izručenje bosanskohercegovačkog državljanina Alena Čamdžića, kojeg Tunis traži zbog sumnje da je povezan s ubistvom Tunižanina Muhameda Zuarija (Mohamed Zouari), zrakoplovnog inženjera, navodno, povezanoga s Hamasom.

- Utvrđeno je da su ispunjene zakonske pretpostavke za izručenje izručenika A. Č., s prebivalištem u Sarajevu, Bosna i Hercegovina, a radi vođenja krivičnog postupka pred Prvostepenim sudom Republike Tunis, Pravosudne uprave za suzbijanje terorizma, koji je pred tim sudom u toku zbog krivičnog djela terorizma - stoji u rješenju objavljenom na internetskoj stranici Suda.

Kako prenose agencije, utvrđeno je da je krivično djelo prema važećim zakonima Republike Tunis moguće podvesti pod krivično djelo terorizma kao složenog krivičnog djela iz člana 97. stavak 1. i 3. Krivičnog zakona, za koje je na temelju citirane zakonske odredbe propisana kazna zatvora od tri do petnaest godina.

U rješenju, između ostalog, još je naznačeno ''način izvršenja krivičnog djela, dolazak u stranu državu zajedno s još jednim navodnim počiniocem, upotrebu oružja s prigušivačem, radnje poduzete radi organiziranja prilike za izvršenje djela (praćenje, korištenje više vozila), mjesto izvršenja – cesta kao javna površina i vrijeme kada se događaj zbio, prikrivanje ranijeg odlaska iz hotela u kojem su boravili, ukazuju da se radilo o pripremljenoj i osmišljenoj akciji usmjerenoj s ciljem zastrašivanja stanovništva, odnosno ozbiljno narušavanje ili uništavanje temeljnih ustavnih, političkih, privrednih ili društvenih struktura države, pri čemu je i nastupila smrt jedne osobe.

Kada je riječ o prigovoru izručenika da je za krivično djelo koje mu je stavljeno na teret u Tunisu propisana smrtna kazna, Sud je pojasnio da se tuniškim Temeljnim zakonom smrtna kazna zamjenjuje kaznom zatvora u trajanju 20 godine. Dodaju i da je na izravni upit hrvatskog Ministarstva pravosuđa o izricanju i izvršenju smrtne kazne, dostavljeno očitovanje da u Tunisu smrtna kazna nije primijenjena od 1992.

Čamdžić je zbog Zuarijevog ubistva uhapšen 13. marta na zagrebačkom aerodromu na temelju međunarodne potrage tuniškog Interpola. Mediji su ranije prenijeli izjavu tuniškog dužnosnika koji je objavio da su identificirali dvojicu osumnjičenika za Zuarijevo ubistvo te da je jedan od njih uhapšen u martu u Hrvatskoj.

Zuari, koji je bio pripadnik vojnog krila Hamasa, ubijen je u decembru 2016. blizu svog doma u tuniskom gradu Sfaksu. Tunižansko pravosuđe ustvrdilo je da je jedan od optuženih izraelskih špijuna za ubistvo Hamasovog inženjera uhapšen u Hrvatskoj.

Odbrana najavila žalbu i tvrdi da su dokazi prilično manjkavi

Advokat Krešimir Škarica rekao je da su dokazi u tom predmetu prilično manjkavi. Argument protiv izručenja im je i taj što je Tunis 2015. ukinuo moratorij na smrtnu kaznu, a Hrvatska kao članica EU ne izručuje uhapšene u zemlje gdje postoji smrtna kazna, što je stav i Ministarstva pravosuđa. Postoji opasnost i da bi tražena osoba u Tunisu do presude bila izložena mučenju.

Odbrana je, prema njegovim riječima, Sudu dostavila niz presuda Evropskog suda za ljudska prava koje su spriječile izručenje čak i u lakše dokazivim stvarima. Na odluku o izručenju Čamdžićeva odbrana žalit će se Vrhovnom sudu.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.