Penzioneri iz Federacije traže od premijera Nermina Nikšića (SDP) i Vlade FBiH hitno povećanje mirovina za pet posto zbog izuzetno teškog materijalnog položaja. Zahtijevaju i jače angažiranje Vlade na zapošljavanju radnika, borbi protiv rada nacrno...
Pismo sa zahtjevima će u najkraćem roku biti upućeno premijeru Nikšiću i Vladi FBiH.
Rad nacrno
- Naša populacija sada živi teže nego prije pet godina. Zona siromaštva je povećana sa 75 na 80 posto. Zahtijevamo i da se penzije isplaćuju u što kraćem roku. Od 388.000 penzionera njih 230.000 živi ispod svakog minimuma dostojanstva. Ne znam šta će se dogoditi ukoliko se ne odgovori na naše zahtjeve - upozorio je Omer Omerefendić, predsjednik Skupštine Udruženja penzionera FBiH.

Penzioneri žive teže nego prije pet godina
Mehmedalija Rapa, predsjednik Saveza udruženja penzionera FBiH, kaže da je veliki pritisak penzionera da se situacija mijenja.
Brojke
388.000 penzionera ima u Federaciji
230.000 penzionera živi u ekstremnoj zoni siromaštva
326 KM iznosi najniža penzija u Federaciji
380 miliona KM za doprinose duguju državne firme
- Ovako se više ne može živjeti. Osim povećanja penzija za pet posto, tražimo da Vlada FBiH stvori uvjete za zapošljavanje radnika. Da se smanji rad nacrno, da poslodavci prijavljuju uposlenike. Svi ti zahtjevi su stavljeni na papir. Ovako male penzije su više neodržive. Državne firme duguju za doprinose 380 miliona KM i tu treba nešto poduzeti - ogorčen je Rapa.
Upitan o kojim se firmama radi, Rapa je kao primjer spomenuo GRAS u Kantonu Sarajevo. Dodaje da ima mnogo sličnih primjera.
Privatne ruke
- U nekim kantonima u obrazovanju, školstvu, nikada ne plaćaju doprinose. Pa i Vlada FBiH sama ne uplaćuje! Primjer su „Željeznice FBiH“, već se to izmiruje kada ljudi idu u penziju. Ima para, samo idu u privatne ruke - govori Rapa.
Čamber: Već smo povećavali penzije
Ministar rada i socijalne politike FBiH Vjekoslav Čamber, komentirajući zahtjeve penzionera, tvrdi da Zavod za zapošljavanje FBiH čini sve na rješavanju problema nezaposlenosti.
- Što se tiče povećanja mirovina, o tome Vlada odlučuje, ali ja mogu reći da smo ih mi u ovoj godini povećali - ističe Čamber.
